انواع پوشش کف در ساختمان ها + تصاویر

در هر نوع ساختمان، بسته به نوع کاربری، سلیقه، نوع زمین و محل استفاده از کف (آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حیاط، اتق و …) نوعی از کف مورد استفاده قرار می گیرد.

این کف در حقیقت به گونه ای انتخاب می شود که بتواند خواسته ها و نیازهایی که از آن محیط انتظار می رود را به نحو احسن برآورده سازد. به طور کلی می توان گفت برخی از مهم ترین عواملی که در انتخاب پوشش کف موثر هستند، عبارتند از:

 • مقاومت در برابر آتش سوزی و موارد شیمیایی
 • نوع زیرسازی
 • نمای مناسب
 • ایمنیو راحتی در حرکت (بدون سر خوردن)
 • سلیقه شخصی
 • هزینه ساخت و نگهداری

به عنوان اولین و شاید مهم ترین نکته باید این حقیقت را پذیرفت که هیچ پوشش کفی وجود ندارد که تمامی ویژگی ها و خواسته های مورد نظر را تامین نماید. با این حال بسته به شرایط می توان از برخی پوشش ها که به طور نسبی برطرف کننده خواسته های مورد نظر باشند، استفاده نمود.

در این نوشتار می کوشیم که حتی الامکان انواع پوشش های استفاده شده برای کف به همراه مزایا و معایب آن را برای شما عزیزان شرح دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید:

۱- موزاییک

در مورد موزاییک باید دانست که در حقیقت موزاییک در تراکم و قالب زدن ملاتی شامل مصالح سنگی و سیمان به وجود می آید. موزاییک ها اغلب به شکل چهار گوش ساخته شده و در انواع شیاردار، سنگ دار، پلاکی و شسته تولید می گردند.

۲- سرامیک

سرامیک در حقیقت فرآورده ای متشکل از دانه های ظریف بلورین و متخلخل بوده و معمولا در حرارت های بالای ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد پخته می گردد. سرامیک در انواع لعاب دار و بدون لعاب تولید می شود.

۳- سنگ

در واقع سنگ از جمله مصالح ساختمانی طبیعی بوده که از کانی های مختلفی تشکیل شده است. سنگ یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی است که به اشکال گوناگون در اجزای مختلف ساختمان از کف سازی و پی سازی گرفته تا نماسازی و سنگ پله مورد استفاده قرار می گیرد. بر روی این نوع کف پس از مدتی سنگسابی اجرا می گردد.

۴- پارکت

پارکت یا فرش چوبی، نوعی کفپوش چوبی است که به جهت فرش کردن کف از آن استفاده می شود. این نوع کفپوش دارای خصوصیاتی از جمله مقاومت در برابر سایش و زیبایی های خاص بوده و به دلیل همین زیبایی خاص خود، طرفداران فراوانی دارد.

۵- کف پوش های بامبو

کف پوش های بامبو نیز در حقیقت نوعی از کفپوش چوبی هستند که از جنس نی بوده و از استحکام و زیبایی منحصر به فردی برخوردار می باشند. این نوع کفپوش ها در شرکت های خصوصی، فضاهای داخلی منازل مسکونی و … کاربرد دارند.

۶- کفپوش های PVC

از مهم ترین خصوصیات این نوع کفپوش می توان به ضد آب بودن آن و راحتی راه رفتن با پای برهنه روی آن اشاره نمود. هم چنین از این نوع کفپوش ها در آشپزخانه منازل مسکونی استفاده می گردد.

۷- لینولیوم

این نوع کفپوش، در حقیقت نوعی از کفپوش است که از چوب پنبه ساخته می شود. برای چسباندن لینولیوم معمولا از روغن برزک استفاده می گردد.

۸- گرانولیت

گرانولیت، مخلوطی اس ماسه و سیمان و نیز سنگریزه های گرانیتی است که پس از آماده کردن ملات، آن را روی کف ریخته و با استفاده از ماله صاف و صیقلی می نمایند.

۹- آرملات

آرملات محصولی است که از کانی های معدنی سخت و سرباره های صنعتی که طی مراحل دقیق و کنترل شده و بر اساس استانداردهای بین المللی تهیه می گردد.

نماشویی ساختمان

1 نظر برای “انواع پوشش کف در ساختمان ها + تصاویر
 1. علی‌اکبر گفت:

  ایول
  خیلی خیلی خوب بود
  من نمیدونم چرا تو اینترنت نمیان دقیق با عکس و مشخصات مثل شما همه چیز رو بزارن کنار هم تا ما انتخاب کنیم…
  همه فقط یه چیز رو ارائه میدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*