چگونه سنگ را براق کنیم ؟ نحوه تميز كردن سنگ كف خانه (گام به گام)

پیرو درخواست بسیاری از دوستان که پرسیده بودند چگونه سنگ را براق کنیم, در این نوشته سعی می کنیم که نحوه تمیز کردن سنگ کف مرمر یا اصولا هر نوع سنگ خانه را به خوبی برایتان تشریح نماییم. یادتان باشد که بایستی مراحل را به صورت دقیق خوانده و به همین صورت اجرا نمایید. در این صورت شما کفی فوق العاده زیبا و جذاب خواهید داشت که هر میهمان شما را مسحور خود خواهد کرد.

به طور کلی، بایستی بگوییم که سنگ های مرمر و در کل انواع سنگ، امروزه زیبایی فوق العاده ای داشته و در تمام جاهای ساختمان به کار گرفته می شوند. بسیاری از کارفرمایان به همین دلیل همواره این نوع سنگ را برای فضاهای مختلف داخل ساختمان خود بر می گزینند. با این حال نکته ای که وجود دارد، چالش شیوه تميز كردن سنگ كف است. با این حال شما به کمک این آموزش قادر خواهید بود که این کار براق كردن سنگ مرمر را به درستی و با شیوه اصولی اش انجام دهید.

چگونه سنگ را براق کنیم (تميز كردن سنگ كف)

چگونه سنگ را براق کنیم (تميز كردن سنگ كف)

اگر شما سری به بازار بزنید و از فروشگاه های لوازم ساختمانی، سراغ شوینده های سنگ کف را بگیرید، با انواع برندهای ایرانی و خارجی محصولات شوینده کف رو به رو خواهید شد. به عنوان اولین توصیه این نکته را از ما داشته باشید که برای برق انداختن سنگ کف بهتر است از این محصولات استفاده کنید.

نکته » همینجا بهتر است یادآور شویم که اگر حوصله تهیه شوینده کف را نداشتید، می توانید از مایع ظرفشویی (ریکا) یا صابون برای پاک کردن سنگ کف خانه بهره ببرید. 

دلیل توصیه ما از شوینده های کف، عملیات بررسی pH است. اگر بخواهیم به صورت ساده برایتان توضیح دهیم، در کارخانه تولید شوینده سنگ ، آزمایشگاه ارزیابی و کنترل کیفیت (QC) وجود دارد. در این آزمایشگاه ها کلیه مواد شوینده بر روی انواع سنگ با سختی های مختلف تست می شوند. با توجه به این موضوع ، خروجی همه این آزمایشگاه ها، درصد استاندارد و بهینه کلیه مواد شیمیایی و تست pH است. pH همان گونه که می دانید، فاکتور تعیین اسیدی یا بازی بودن این مواد است و فاکتوری بسیار حساس می باشد. شاید باور نکنید که تنها ذره ای خطا و اشتباه در این فاکتور، می تواند باعث کاهش ده سال عمر سنگ کف شما در ساختمان شود. پس اگر قصد برق انداختن سنگ کف را دارید، بهتر است که از شوینده های مخصوص استفاده کنید که تصویر زیر یکی از آن ها را نشان می دهد:

پاک کننده سنگ و سرامیک غیراسیدی به منظور تميز كردن سنگ مرمر

پاک کننده سنگ و سرامیک غیراسیدی به منظور تميز كردن سنگ مرمر

متاسفانه بسیاری بدون هیچ گونه اطلاع از این موارد، به صورت سنتی روی سنگ جوهر نمک ریخته و آن را تمیز می کنند. خروجی آن نیز بعد از کار عالی است و به همین دلیل آن ها اسید را بهترین راه برای براق کردن سنگ می دانند. اما خوب است بدانید که با استفاده از جوهر نمک روی سنگ پس از گذشت چند سال، خواهید دید که سنگ کف شما به شکلی فرسوده خواهد شد که حتی نمی توانید لحظه ای به آن نگاه کنید. بنابراین به صورت کاملا جدی به شما توصیه می کنیم که از متریال های استاندارد برای تمیز کردن سنگ مرمر استفاده نموده و به هیچ عنوان سراغ راه هایی همچون جوهر نمک روی سنگ مرمر نروید.

پس از تهیه پاک کننده شما می بایست به ترتیب گام های زیر را دنبال نمایید.

۱- سطلی کاملا تمیز را برداشته و آن را با آب سرد و تمیز پر کنید. (یادتان باشد که به هیچ عنوان از آب گرم و داغ استفاده نکنید. برخی بدین باورند که آب داغ بهتر می تواند سطوح را تمیز نماید. اما به شما توصیه می کنیم که نحوه استفاده و دستور العمل پاک کننده کف را جدی بگیرید. در حقیقت آنزیم های خاصی در برخی مواد شوینده وجود دارد که به سادگی می توانند کف شما را تمیز نمایند. آب داغ اثر این آنزیم ها را خنثی کرده و یا آن ها را تضعیف می کند. پس باز هم تاکید می کنیم که از آب سرد استفاده شود.)

گام اول در جلا دادن سنگ کف - پر کردن سطل از آب

گام اول در جلا دادن سنگ کف – پر کردن سطل از آب

۲- مواد شوینده را در آب سرد بریزید. همان گونه که گفتیم این مواد ، می بایست از لحاظ اسیدی و بازی بودن در حالت خنثی باشند. در ریختن این مواد عجله نکرده و به اندازه از آن مصرف نمایید.

گام دوم تميز كردن سنگ كف خانه - افزودن شوینده

گام دوم تميز كردن سنگ كف خانه – افزودن شوینده

۳- به کمک کف شوی خود، به آرامی همانند همیشه روی سطوح را تی بکشید. یادتان باشد برای این که مواد شوینده به همه نقاط کف برسد، هیچ نقطه ای را به حالت خشک باقی نگذارید.

گام سوم براق كردن سنگ كف - تی کشیدن به آرامی

گام سوم براق كردن سنگ كف – تی کشیدن به آرامی

۴- پس از آن که یک بار به آرامی کل کف را تی کشیدید، سطل را پر از آب تمیز کرده و به کمک این آب ، دوباره روی آن بکشید تا کف پاک شود.

گام چهارم تمیز کردن سنگ - تی کشیدن دوباره با آب

گام چهارم تمیز کردن سنگ – تی کشیدن دوباره با آب

۵- برای این که کار قابلیت دیده شدن داشته باشد، شما می بایست برای چند ساعت مانع تردد در مکان شسته شده شوید. به همین منظور، می توان مسیری انحرافی را برای عبور عابران در نظر بگیرید.

گام پنجم پاك كردن سنگ مرمر - صبر برای خشک شدن کف

گام پنجم پاك كردن سنگ مرمر – صبر برای خشک شدن کف

۶- با توجه به این که ما در مراحل بالا، یک تمیز کردن نسبتا سطحی و ایمن از هر گونه آسیب به سنگ کف را برایتان یادآور شدیم، بعید نیست که علائم خراش و یا قسمت هایی که به مواد خاصی آغشته هستند، در این پروسه پاک سازی نشوند. برای این منظور شما باید به کمک یک دستمال ( ترجیحا پشمی یا نمد یا هر دستمال نسبتا سخت ) و مایع پاک کننده ، این نقاط را یکی یکی پاک نمایید.

گام ششم - پاک کردن خراش ها با حرکت مستقیم دستمال

گام ششم – پاک کردن خراش ها با حرکت مستقیم دستمال

یادتان نرود که در این پروسه، شما می بایست دستمال را روی نقطه به صورت خطی حرکت داده و اکیدا از حرکت دورانی پرهیز نمایید. حرکت دایره وار یا دورانی در این موارد، باعث می شود که خراش روی سنگ گسترش بیابد.

اگرچه راه بالا، تکنیکی فوق العاده برای تمیز کردن سنگ مرمر است، با این حال فراموش نکنید که این تکنیک، یک تکنیک خانگی بوده و جدا از زمان و هزینه، کیفیت کار نهایی نیز در حد معمولی رو به پایین می باشد. برای انجام کار باکیفیت می توانید با ما تماس گرفته و برای انجام خدمات کفسابی اقدام فرمایید.

انجام کفسابی برای این که چگونه سنگ را براق کنیم

انجام کفسابی برای این که چگونه سنگ را براق کنیم

سخن آخر: استفاده از روغن مخصوص سنگ مرمر و براق کننده سنگ کف یا واکس سنگ مرمر به چه صورت است؟

بسیاری از ما پرسیده اند که آیا نگهداری سنگ مرمر روغن مخصوصی دارد یا خیر. یا مثلا بهترین براق کننده سنگ کف چیست ؟

در پاسخ بایستی خاطرنشان کنیم که اساسا روغن و یا واکس سنگ مرمر اساسا وجود نداشته و شما برای نگهداری از سنگ فقط می توانید آن را تمیز کنید. به تصویر زیر نگاه بیندازید:

عزیزان بسیاری از ما سوال کرده اند که اگر واقعا سنگ مرمر، روغن و یا واکس مخصوصی ندارد پس علت براق بودن این مورد بالا چیست؟ بایستی خاطرنشان کنیم که علت آن اجرای کفسابی ایتالیایی بوده که سنگ را آینه ای و زیبا می کند. این نوع کفسابی با لقمه های ایتالیایی مخصوص انجام شده (که در حال حاضر به ایران بسیار سخت وارد می شود.) و اگر می خواهید درباره آن بیشتر بخوانید به صفحه کفسابی مراجعه فرمایید.

مطالب پیشنهادی » پوششی که در ساختمان استفاده میشود

نماشویی ساختمان را از ما بخواهید.

با برچسب: , , , , ,
7 نظر برای “چگونه سنگ را براق کنیم ؟ نحوه تميز كردن سنگ كف خانه (گام به گام)
 1. پرنیا گفت:

  خیلی ممنون از آموزش مفیدتون واقعا استفاده کردم
  ما قدیما روی سنگ کف معمولا پودر لباسشویی می ریختیم خیلی کدر میشد کف
  ولی الان دیگه یاد گرفتم چه باید بکنم

 2. محمدجواد گفت:

  خیلی خیلی خوب بود
  عجب سایت باحالی دارین همه فوت و فنا رو آموزش میدین
  با این آموزش من امروز یه ساختمون رو تمیز کردم دمتون گرم خدایی

 3. سیاح گفت:

  سلام خسته نباشید راه پله ما هم با مواد اسیدی شسته شده الان چند وقت من سنباده پوست اب روی ان می کشم ولی بیفایده هست لطفا راهنمایی کنید چون من باعث خرابی یک اپارتوان ۱۶ واحده شدم

 4. فاطمه گفت:

  بسیار آموزش خوب و کاملی بود
  متاسفانه این امور رو بسیاری به شکل اصولی انجام نمیدن و اصطلاحا گند میزنن به کف ساختمان مثل خیلی نیروهای اجرایی که بنده در کارگاه باهاشون سر و کار دارم و هیچ کدومشون از یه خانم حرف شنوی ندارن

 5. خیلی خیلی خیلی ممنونم از مطلب مفیدتون
  خیلی بهم کمک کرد توی کارم
  ادامه بدین به کارتون
  عالی‌این

 6. پارسایی گفت:

  سلام من برای سنگ کف منزلم از یه کفسابی که خیلی از کارش تعریف میکردانجام دادم ولی متاسفانه از من ۵۰۰ هزار تومن گرفتن و باز هم سنگ ماته خواهش میکنم راهنمایی کنید با همین رافونه میشه سنگام براق بشه دیگه نمیتونم هزینه کف سابی بدم متشکرم

 7. حجت مکارم گفت:

  سلام چگونه سنگ مرمر که مات شده بصورتی که با هیچ مواد پاک کننده براق و شفاف نمیشود را بحالت اول سیقل و براق کنیم. با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*