نحوه شستن ماشین و داخل ماشین (آموزش تصویری با مراحل)

همان طور که می دانید ، امروزه کسانی که خودشان شستشوی ماشین خود را به عهده می گیرند، رو به کاهش است؛ چرا که مدرنیته باعث شده که بیش تر افراد برای شستن ماشین به کارواش بروند و کار را به آن ها بسپارند. با این حال ، تحقیقات و بررسی ها نشان داده اند که کار شستن ماشین از لحاظ روانشناسی بسیار برای روحیه شما خوب است . روانشناسان به افراد مسن یا افسرده توصیه می کنند که هفته ای یک بار ماشین را شسته و این کار را با فرزند خود انجام دهند. از این رو تصمیم گرفتیم که در این نوشتار به آموزش شستن ماشین برای شما عزیزان بپردازیم:

شستن ماشین باعث می شود که شخص اعتماد به نفس خود را تا حد زیادی افزایش دهد و احساس قدرت و استقلال بکند. چرا که برای این کار شما برای شستن ماشین خود تنها به یک شوینده ماشین، یک سطل و چند کهنه نیاز دارید. قبل از شروع به کار، به نکته ی زیر شدیدا دقت کنید.

نکته خیلی مهم درباره بهترین مایع برای شستن ماشین: بسیاری از عزیزان درباره بهترین مایع برای شستن ماشین از ما پرسیده بودند. باید بگوییم که برای شستن ماشین شوینده های فراوانی در بازار وجود داشته که می توانید آن ها را از کارواش تهیه فرمایید. اما دقت کنید تاکید می کنیم که هرگز از صابون، مایع ظرفشویی، مایع شیشه پاک کن و … برای شستن بدنه ماشین خود استفاده نکنید! فرمول این مواد برای بدنه ماشین پیش بینی نشده است. در نتیجه شما با استفاده از این مواد روی بدنه، ممکن است که لایه موم محافظ روی بدنه ماشین را پاک نموده و این خود سبب می گردد که ماشین شما زودتر رویش خش بیفتد. پس اگر شوینده ندارید، این کار را با آب خالی انجام دهید. 

بهترین مایع برای شستن ماشین و تنها مایع برای این کار، فقط همان مواد شوینده ماشین است که می توانید آن را از بازار تهیه فرمایید.

گام اول : سعی کنید که ماشین خود را اصلا زیر نور مستقیم خورشید پارک نکنید ، چرا که این کار سبب می شود که قطرات آب روی ماشین در اثر نور خورشید به سرعت تبخیر شوند و نتیجه این می شود که در انتهای کار ، جای قطرات روی ماشین شما خواهد ماند.

گام اول شستشوی ماشین » پارک در زیر سایه

گام اول شستشوی ماشین » پارک در زیر سایه

گام دوم : همه ی وسایل مورد نیاز اعم از شلنگ و شوینده و کهنه و سطل را در کنار ماشین خود قرار دهید. در راستای صرفه جویی در مصرف آب توصیه می کنیم که از شیلنگ استفاده نکنید و از جایگزین آن یعنی سطل آب استفاده فرمایید.

گام 2 آموزش شستن ماشین » جمع آوری وسایل لازم

گام ۲ آموزش شستن ماشین » جمع آوری وسایل لازم

گام سوم : خیلی ساده ! روی شوینده را مطالعه کرده و دستور العمل آن را بخوانید . سپس به مقدار لازم به داخل سطل آب شوینده را اضافه کرده و خوب مخلوط نمایید.

گام سوم شستن خودرو » مخلوط شوینده با آب

گام سوم شستن خودرو » مخلوط شوینده با آب

گام چهارم : یک سطل دیگر را با آب خالی پر کنید.

گام چهارم نحوه شستن ماشین » تهیه یک سطل آب

گام چهارم نحوه شستن ماشین » تهیه یک سطل آب

گام پنجم : این مرحله بسیار مهم است ولی متاسفانه توسط بسیاری نادیده گرفته شده و مشکل ساز می گردد. توصیه می کنیم که حتما و حتما بسته بودن تمام پنجره ها را کنترل کنید . چون اگر مخلوط حاوی مایع شویند به داخل ماشین نفوذ کند ، ممکن است که به صندلی ها و داخل ماشین آسیب برساند.

گام ششم : سعی کنید که شیلنگ آب را باز کرده و غبار سطحی روی ماشین را بگیرید . اصلا لازم نیست که به شیلنگ فشار بیاورید که به زور ماشین شسته شود . در این مرحله تنها هدف ما خیس کردن ماشین است و این که گرد و غبار سطحی از روی ماشین پاک گردد.

گام 6 شستشوی خودرو » شستن گرد و غبار ماشین

گام ۶ شستشوی خودرو » شستن گرد و غبار ماشین

گام هفتم : سعی کنید که برف پاک کن ها را در شکلی قرار دهید که از شیشه جلوی اتومبیل جدا شوند و در جای خودشان قرار گیرند.

گام 7 روش شستن ماشین » بالا بردن برف پاک کن ها

گام ۷ روش شستن ماشین » بالا بردن برف پاک کن ها

گام هشتم: اسفنج را در آب مخلوط با شوینده ماشین بزنید و روی ماشین بچلانید تا آب کف آلود آن روی ماشین بریزد . پس از آن با اسفنج ماشین را بشویید . یادتان نرود که هرگز از وسایلی که بافت سخت دارند مثل مسواک کهنه و فرچه استفاده نکنید ، چرا که ماشین به سرعت خش می افتد.

گام 8 ماشین شستن » شستن ماشین با اسفنج

گام ۸ ماشین شستن » شستن ماشین با اسفنج

گام نهم : سعی کنید که اول قسمت های بالایی ماشین را بشویید و یک دور کامل بزنید ، پس از آن می توانید دوباره برگردید و قسمت های پایینی ماشین را بشویید . چرا که اگر ابتدا کل یک سمت ماشین را بشویید ، آب سرازیر شده روی قسمت های پایینی جاری می شود و در نتیجه آن رد قسمت بالایی روی کناره پایینی ماشین پس از خشک شدن می ماند.

گام 9 بهترین روش شستن ماشین » شستن ماشین از بالا به پایین

گام ۹ بهترین روش شستن ماشین » شستن ماشین از بالا به پایین

گام دهم : یادتان نرود که ما از مخلوط آب و شوینده فقط برای این منظور استفاده می کنیم که کثیفی ها را در آب حل کنیم ، پس سعی کنید که پس از استفاده از اسفنج آغشته به مواد شوینده ، حتما اسفنج را در آب خالی بزنید و شست و شو را با آن ادامه دهید .

گام 10 مراحل شستن ماشین » شستن ماشین با اسفنج و زدن آن در آب

گام ۱۰ مراحل شستن ماشین » شستن ماشین با اسفنج و زدن آن در آب

گام یازدهم : پس از این که هر بخش شسته شد ، روی آن شیلنگ بگیرید و آن را کامل شست و شو دهید. یادتان نرود که اگر جایی را به صورتی که نیمه خیس است رها کنید ، وقتی آب روی آن خشک شود ، رد قطره های آب روی ماشین شما خواهد ماند . برای همین منظور حتما بعد از این که یک قسمت را شستید ، روی آن شیلنگ بگیرید.

گام 11 شستشو ماشین » شستن کامل ماشین با آب

گام ۱۱ شستشو ماشین » شستن کامل ماشین با آب

گام دوازدهم : کثیف ترین محل ماشین ، کنار سپر و مخصوصا کنار چرخ ها هستند ، برای همین شما می بایست آن ها را در آخرین مرحله و به صورت کامل شست و شو دهید. در پایان شست و شوی این بخش ها مثل سایر ، روی این قسمت ها هم شیلنگ آب را بگیرید.

گام دوازدهم آموزش کارواش » شستن کنار سپر و چرخ ها

گام دوازدهم آموزش کارواش » شستن کنار سپر و چرخ ها

گام سیزدهم : رینگ های ماشین محلی است که هم بسیار کثیف می شود ، و هم این که قسمت مهمی از زیبایی ماشین وابسته به آن قسمت است . برای شستن آن ها می توانید از یک فرچه مویی استفاده نمایید.

گام 13 شستشوی ماشین » شستن رینگ ها

گام ۱۳ شستشوی ماشین » شستن رینگ ها

گام چهاردهم : از خود چرخ و تایر ماشین خود فراموش نکنید ، چرا که کثیف شدن و بی توجهی به آن باعث می شود که سنگ در لا به لای عاج های آن گیر کند و به آن آسیب بزند. برای شستن تایر از یک فرچه پلاستیکی استفاده کنید.

گام 14 شستشوی ماشین » شستن چرخ تایر ماشین

گام ۱۴ شستشوی ماشین » شستن چرخ تایر ماشین

گام پانزدهم : دست خود را روی شیلنگ قرار دهید و به حالت فشار زیاد از زوایای مختلف آب را بر قسمت زیری ماشین بپاشید. این کار باعث می شود اگر رسوبات نمکی به کف ماشین چسبیده است ، پاک گردد.

مرحله 15 شستشوی ماشین » شستن زیر ماشین با شیلنگ

مرحله ۱۵ شستشوی ماشین » شستن زیر ماشین با شیلنگ

گام شانزدهم و آخر : به کمک یک دستمال تمیز ماشین را که هنوز خیس است خشک کنید تا رد قطرات آب روی ماشین نماند.

مرحله 16 و آخر شستشوی ماشین » خشک کردن ماشین

مرحله ۱۶ و آخر شستشوی ماشین » خشک کردن ماشین

ویدیوی زیر شستن ماشین را به صورت بسیار عالی نمایش می دهد:

سخن پایانی» نحوه شستن داخل ماشین

پس از شستن بیرون ماشین، نوبت به شستن داخل ماشین و یا به عبارتی تمیز کردن داخل ماشین خواهد رسید. در ویدیوی زیر می توانید نحوه شستن داخل ماشین به شیوه صحیح و اصولی اش را مشاهده فرمایید:

منبع : سایت خدمات کفسابی مرکز نماشویی تهران

با برچسب: , , , ,
8 نظر برای “نحوه شستن ماشین و داخل ماشین (آموزش تصویری با مراحل)
 1. ثنا گفت:

  مرسی واقعا
  من قبلا هر بار تصمیم گرفتم ماشین رو بشورم گند زدم بهش :))

 2. ملیکا گفت:

  من یه ماشین BMW X3 دارم همیشه میدم برادرم میشوره و گند میزنه به ماشین…
  این بار خودم به کمک این آموزش شستمش نتیجه واقعا عالی از آب درومد
  خیلی خیلی ممنونم از آموزش خوب و مفیدتون

 3. مژگان گفت:

  من یه بار اومدم به شوهرم لطف کنم
  ماشینش رو بشورم وخوشحالش کنم یعنی می خواستم باصطلاح خودم خیلی تمیز بشورمش وبااعتماد بنفس کامل رفتم توپارکینگ و خلاصه با اسکاچ ظرفشویی افتادم به جون ماشین وحالا بشور ،کی نشور دست اخرهم اومدم گفتم پاشو برو ماشینت رو تحویل بگیر وقتی رفت دیدم باعصبانیت برگشت وگفت پاشم برم ببینم چه گندی زدم رفتم دیدم ماشین پرشده از خط وخش خلاصه زحمتهای اون روز من به باد رفت

 4. یوسف گفت:

  خیلی آموزش خوب و کاملی بود منتها توی ایران هنوز زوده کسی اینجوری ماشین بشوره … افرادی مثل من که جوان تر هستن میرن دنبال روش اصولی و الا اونی که از قدیم با پیکان شروع کرده که عمرا دنبال این چیزا نیس

 5. محمد گفت:

  سلام من یه پژو پارس رنگ آبی دارم
  شستن و خشک کردنش خیلی سخته
  هر کار کنی روش لکه اب میمونه
  مجبورم با ۴تا دستمال خشکش کنم تا له نمونه

 6. علیرضا گفت:

  سلام خسته نباشید…من یه ۲۰۶ صفر گرفتم کلا تا الان دوبار شستم…با پارچه نرمم شستم یه بار با ریکا یه بار با صابون دستشویی…چند روز پیش دیدم ک خط و خش هایه ریزی رو بدنش افتاده به نظر شما علت چیه؟(ماشینو از بالا رو به پایین میشورم هنه قواعدم رعایت میکنم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*