ارزان ترین و مناسب ترین سنگ مقاوم در برابر آب و هوای مرطوب

در این نوشتار به معرفی ارزان‌ترین و مناسب‌ترین سنگ که در مقابل آب و هوای مرطوب مقاوم است (جهت استفاده در دیوار ویلا در طبقه همکف) برای شما عزیزان علاقه مند به سنگسابی و نماشویی خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید:

برای کاربرد سنگ در دیوارهای ویلا برای محیط‌های مرطوب توصیه بیشتری به استفاده از سنگ‌های ورقه‌ای (جهت نما سازی دیوار) و قلوه‌ای (که هم جهت دیوار کشی استفاده می‌شود و هم نما دارد) نسبت به سایر سنگ‌ها می‌شود. لکن در غیر این صورت از سنگ‌های تراورتن با بافت متراکم‌تر که جذب آب پایین‌تری دارند می‌توان استفاده نمود.

اطلاعاتی درباره کاربرد سنگ‌های گوهره

سنگ گوهره

سنگ گوهره خرم آباد جزئی از خانواده سنگ‌های لایم استون می‌باشد و در این طبقه جای می‌گیرد. دیگر ویژگی آن نرم بری آن می‌باشد و برای کف فرش و برای پله و پوشش دیواره‌های فضاهای سرپوشیده مناسب می‌باشد.

توصیه می‌شود سنگ گوهره در فضاهایی که در معرض رطوبت و آلودگی می‌باشند و نیز در فضاهای روباز استفاده نشود.

از جمله مزایای این سنگ می‌توان به سالم بودن، راحت برش خوردن، قیمت ارزانٰ، رنگ ملایم و تولید بالای آن اشاره نمود و معایب آن عواملی مانند عدم ساب پذیری مناسب و جرم گیر بودن آن می‌باشد.

راه‌های چرمی کردن سنگ تراورتن و مرمر

سنگ تراورتن

جهت چرمی کردن سطوح سنگ‌های تراورتن و مرمریت بجای استفاده از لقمه‌های پولیش (ساب) بر روی دستگاه ساب از لقمه‌های فرچه‌ای که به همین منظور طراحی و تولید شده‌اند استفاده می‌کنند. این فرچه‌ها درجه زبری متنوعی داشته و سطح سنگ را به‌صورت چرمی در می‌آورند.

استفاده از اسید روش دیگری است که برای چرمی کردن سطح سنگ کاربرد دارد. البته ناگفته نماند که از اسید در اغلب موارد جهت چرمی کردن سطوح احجام سنگی و کارهای سفارشی استفاده می‌شود.

سنگ مناسب برای نمای ساختمان

به‌منظور کاربرد سنگ در نمای بیرونی ساختمان، از سنگ‌های رسوبی آهکی استفاده می‌شود که گزینه بهتری هستند و در بازار به تراورتن مشهور می‌باشند.

به دلایل زیر سنگ‌های تراورتن، نسبت به سنگ‌های دیگر مثل گرانیت‌ها و … برتری دارند:

۱٫ خلل و فرج: سبب می‌شود تراکم سنگ کم شده و در برابر انبساط و انقباض تغییرات محسوسی وجود نداشته باشد؛ و نیز با نفوذ و تأثیر دوغاب سیمان در آن‌ها به‌خوبی سنگ در جایش پایدار می‌ماند.

۲٫ سختی کمتر از ۳: باعث آسان شدن شکل دادن به سنگ می‌شود.

۳٫ تنوع رنگ: به مهندسین طراح و معمار در طراحی آزادی عمل داده و طیف وسیعی از سلایق را به خود جلب می‌کند.

بهترین سنگ جهت استفاده در نمای ساختمان

پاسخ این سؤال مربوط به یک سنگ خاص نیست، در حقیقت با توجه به نوع آب و هوای هر ناحیه سنگی مناسب با آن اقلیم را می‌توان انتخاب کرده و در نما استفاده نمود. برای نمونه سنگ‌های گرانیتی که دارای کانی‌های آهنی می‌باشند، در آب و هوای مرطوب مانند شمال کشور به‌تدریج به علت اکسیده شدن عنصر آهن در آن‌ها تغییر رنگ داده و ظاهر نازیبایی پیدا می‌کنند. ولیکن بهتر است در زمان انتخاب سنگ به جنس آن توجه شود. با این وجود بنابراین سنگ‌های خانواده تراورتن به‌منظور پوشش نمای ساختمان انتخاب بسیار مناسب‌تری می‌باشند.

سنگ نما

آیا سنگ مرمریت جهت سنگ‌کاری کف پارکینگ مناسب است. مقاومت کافی در برابر بار و فشار را دارد. ضمناً در برابر آب و مواد اسیدی و… تغییر رنگ نخواهد داشت. ویژگی‌های بهترین نوع سنگ مرمریت با توجه به موارد بالا

اصولاً اغلب سنگ‌های مرمریت انتخاب مناسبی برای کف فرش پارکینگ نمی‌باشند و در عوض می‌توان از بعضی سنگ‌های گرانیتی که کانی‌های فلزی کمتری را دارا می‌باشند استفاده نمود که مقاومت مناسبی در برابر فشار دارند (البته اگر ضخامت آن‌ها مناسب باشد) و آب و مواد اسیدی اثر کمتری بر روی آن‌ها خواهد گذاشت.

ولی برخی مواقع به دلیل رنگ فضا و طراحی از سنگ گرانیتی استقبال و استفاده زیادی نمی‌شود.

ولی سنگ‌های مرمریت سخت‌تر و محکم‌تر که دارای رگه‌های طبیعی و حفره‌های کمتری می‌باشند و جذب آب آن‌ها نیز نسبتاً پایین‌تر است، مثل مرمریت خوی، هرسین و … اگر با ضخامت مناسب تهیه شوند بسیار مناسب و درخور می‌باشند.

علت تفاوت قیمت سنگ‌های ساختمانی در بازار برای یک نوع سنگ معین

اصولاً به دلیل عدم وجود استاندارد مشخص برای تولید سنگ در ایران، هریک از واحدهای سنگ‌بری با توجه به کیفیت ساب، برش، ماشین آلات خود، ضخامت و بعضاً رزین پر کننده‌ی سنگی که فرآوری می‌کنند، قیمت گذاری روی سنگ را انجام می‌دهند؛ بنابراین قیمت یک سنگ خاص نسبت به دیگر سنگ‌ها ممکن است دارای تفاوت باشد.

**مورد توجه قرار دادن کیفیت فرآوری سنگ در زمان خرید آن نکته بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

اسکپ کردن

اسکپ کردن در حقیقت راهکاری است که با استفاده از آن در زمان نصب سنگ، از ریزش آن از روی دیوار یا نما ممانعت می‌کنند.

اسکپ کردن سنگ ساختمانی

در این تکنیک، شیارهایی به شکل T با فاصله مشخص در دو بخش پشت سنگ ایجاد می‌شوند و توسط سیم مفتولی و گیره‌هایی مخصوص، این دو شیار را به هم وصل می‌کنند، به شکلی که مانند یک دستگیره در پشت سنگ قرار می‌گیرد، وقتی سنگ نصب شد این دستگیره و دوغاب در پشت آن ریخته شده و سپس در دوغاب محکم شده و سنگ را محکم حفظ می‌نماید.

استفاده از انواع سنگ مرمر و اونیکس جهت کاربرد در مزار- دوام و کیفیت ماندگاری انواع سنگ مرمر- مرمر سبز کرمان

چرا قیمت سنگ‌های ساختمانی در بازار برای یک نوع سنگ مشخص متفاوت است؟

سنگ‌های اونیکس دارای بافت و تنوع و رنگ‌های طبیعی بسیار چشم نوازی هستند و دوام و ماندگاری آن‌ها از شرایط محیطی پیروی می‌نماید. از سنگ‌های اونیکس عموماً در فضاهای درونی ساختمان‌ها و فضاهای سرپوشیده استفاده می‌شود زیرا این سنگ در برابر تغییرات محسوس دما و رطوبت و سرما آسیب پذیر است و صدمه می‌بیند. درباره سنگ یاد بود مزار هم شرایط به همین شکل است، یعنی باید مزار و سنگ یاد بود آن در داخل یک فضای سرپوشیده یا محصور واقع شده باشد. این سنگ انتخاب بسیار زیبا و خوبی می‌باشد. در ایران سنگ‌های مرمر (اونیکس) از تنوع خوبی برخوردار می‌باشند و از جمله بهترین‌های آن‌ها مرمرهای کرمان و طبس می‌باشند. جهت یاد بود مزار بهتر است سنگ اونیکس، با ضخامت و قطر بیشتری (۵-cm15) در نظر گرفته شود.

مطالب پیشنهادی » انواع کفپوش – سنگ ریزه برای کف حیاط – انواع سنگ کف ساختمان

3 نظر برای “ارزان ترین و مناسب ترین سنگ مقاوم در برابر آب و هوای مرطوب
 1. نیایش گفت:

  خیلی جالب بود در مجموع
  اون مورد اسکوپ کردن رو من نمی دونستم خیلی جالبه که حواسشون به سقوط سنگ ها هست

 2. سوگند گفت:

  سراغ هر سنگی رفتین سنگ گوهره رو بیخیال بشین که اصلا ارزش نداره به نظر من آشغال ترین و بی کفیت ترین سنگ هست که خونه ما از جنس همین سنگه
  چی بگم ولی من اصلا حال نمی کنم با این سنگ

 3. شهرام گفت:

  من برای داخل قاب دیوار حیاط از یک سنگ فروش راهنمایی خواستم و بهشون گفتم که برای نمای دیوار حیاط از بیرون ساختمان میخواهم. ایشان هم با قدرت گفت از سنگ گوهره استفاده کن! و روی آن را برای مقاومت بیشتر چند با رزین بزن که رطوبت بهش اثر نکنه و از لابندهای اون خزه در نیاید! حالا نمیدونم درست گفت یا نه، لطفا راهنمایی بفرمایید. البته کار من کلا مساحتش بیشتر از ۳ متر نیست و ابعاد هر کدوم از اون سنگهای گوهره ای که بهم داه ۱۰ سانتیمتر هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*