روش شستشوی اصولی فرش چگونه است؟

اول راه پیشنهاد ما این است که فرش ها هر سال یکبار و حتی هر ۱۸ ماه یکبار شسته شوند . اگر فرش ها به اندازه کافی و با روش های اصولی شستشو شوند ماندگاری و دوام آن ها و در نهایت زیبایی آن ها سال های زیادی تدوام خواهد یافت . برخی افراد به دلایل گوناگون خود اقدام به شستشوی فرش هایشان می کنند که ممکن است به اشتباه باعث خرابی فرش شوند . با توصیه های ما خواهید دانست که چرا بهتر است شستشوی فرش به افراد متخصص و کاربلد سپرده شود .

اشتباهات رایج در شستشوی فرش در منزل

شستشوی فرش انرژی زیادی را طلب می کند . سنگینی این کار باعث می شود سراغ میانبرها برویم که گاهی این میانبر ها صدمات جبران ناپذیری را به بار خواهد آورد . در حالیکه با صرف هزینه کمی می توان این کار را به متخصصین امر سپرد و اطمینان داشت که فرش شسته شده دوام و زیبایی خود را از دست نخواهد داد.

با همه این توصیه ها اگر باز هم مصر هستید که خودتان اقدام به شستشوی فرش در منزل کنید حداقل از دست زدن به این اشتباهات خودداری کنید .

 • بیش از حد از شامپوی فرش استفاده نکنید .
 • بیش از اندازه آب روی فرش نریزید .
 • محافظت از فرش خیس را از یاد نبرید .
 • استفاده زیاد از شامپو در شستشوی فرش

حتما بخوانید: پیچ و رولپلاک نما

به همان اندازه که شستشوی بیش از اندازه فرش اثرات زیانباری دارد استفاده بیش از حد از شامپوی فرش نیز برای شستشوی فرش خطرناک و مخرب است . چرا که باعث بهم ریختگی رنگ های فرش شده و تار و پود فرش را نیز ضعیف کرده باعث فرسودگی آن می گردد .

برای همین است که به قول قدیمی ها کار را باید به کاردانش سپرد .

استفاده بیش از حد از آب بر روی فرش در زمان شستشو

استفاده بیش از حد آب برای شستشوی فرش هم به همان اندازه می تواند خطرناک باشد . چرا که بافت رنگی فرش را تحت تاثیر قرار داده و می تواند باعث بد رنگ شدن فرش شما شود . بعضی از فرش ها هم هستند که بعد از خیس خوردن آب می روند و کوچک می شوند . پس می بینید که خیس خوردن بیش از اندازه فرش نیز می تواند باعث آسیب رسیدن جدی به فرش شود .

محافظت از فرش خیس در مقابل مبلمان و سایر وسایل

صدمه جبران ناپذیر دیگری که شستشوی فرش می تواند وارد کند لکه ها و نشانه هایی هست که مبلمان و وسایل دیگر ایجاد می کنند است . اگر این وسایل روی فرش خیس گذاشته شوند ممکن است  رنگ پس بدهند و فرش شما را از چشم بیاندازند .

اگر مبلمان شما فلزی باشد نیز فرش خیس می تواند باعث ایجاد زنگ زدگی در پایه مبلمان بشود.

حال سوالی که مطرح می شود این است که چرا باید به سراغ متخصصین شستشوی فرش برویم ؟

جواب این سوال کاملا مشخص است . متخصصین این امر می دانند چه اندازه رطوبت و مواد شوینده مناسب فرش شما هست و همچنین آنان از روش های کنترل شده ای برای خشک کردن فرش استفاده می کنند .

در این شرکت ها ماشین های مخصوصی وجود دارد که گرد و غبار فرش را گرفته و می توانند تشخیص دهند که چه اندازه شستشو برای فرش مناسب می باشد .

حتما ببینید: کف سابی

آنان عمل شستشو را در چند مرحله انجام داده و برای خشک کردن آن نیز از روش های مخصوصی استفاده می کنند که فرش را به آرامی و طی مراحل از پیش طراحی شده خشک می کند .

در بعضی از این شرکت ها از روش دیگری برای شستشوی فرش استفاده می کنند که طی آن بدون وارد آمدن صدمه ای به تار و پود و بافت فرش مواد شوینده روی  آن اسپری می شود .

البته بعضی از افراد با این روش شستشو مخالف هستند و روش اول را مناسب تر می دانند . اما لازم است بدانید هر دو روش شستشو اثرات مطلوبی دارد و مهمترین مساله این می باشد که طی انجام این مراحل به هیچ عنوان آسیبی به فرش شما نخواهد رسید .

یادمان باشد سپردن کار شستشوی فرش به متخصصین امر دو جنبه مثبت دارد :

 • اول اینکه این شرکت ها در کار جابجایی و حمل و نقل فرش های سنگین هیچ محدودیتی ندارند .
 • و دوم اینکه این شرکت ها به خوبی می دانند هر فرش چگونه باید شستشو داده شود تا آسیب نبیند.

مطالب پیشنهادی » سنگ کف سالن پذیرایی – شستن کتانی با دست

2 نظر برای “روش شستشوی اصولی فرش چگونه است؟
 1. امیرعباس گفت:

  الان دیگه کسی فرش نمیشوره که همه میدن قالیشویی تا اونا بشورن
  چون شستن فرش دیگه کار هرکسی نیست
  یادش به خیر قدیما ده نفری میرفتیم با اهل خانواده فرش ها رو می شستیم
  بعد مینداختیم رو پشت بوم تا خشک بشه عجب دورانی داشتیم

 2. مهسا گفت:

  قالیشویی حاج عبدالله و پسران به جز مهدی هیچ شعبه دیگری ندارد :))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*