۳۰ مورد از خواص حنا در طب سنتی را بشناسید! (معجزات حنا !)

حنا یکی از گیاهان دارویی سنتی بوده که محبوبیت بالایی در میان ایرانیان دارا است. در طول تاریخ، این گیاه توسط مردان و زنان برای زینت و زیبایی به کار گرفته می شده است. با این حال لازم است بدانید که جدا از بحث زیبایی، خواص حنا از لحاظ پزشکی بی شمار و جالب می باشد.

اگرچه همیشه بر خواص حنا در طب سنتی تاکید فراوان گشته است، اما حنا با تکیه بر علم پزشکی نوین نیز گیاهی مفید برای پوست محسوب گشته و خواص زیر را دارا است:

خاصیت اول: دفاع از بدن در برابر عفونت

شاید تعجب کنید، اما یکی از مهم ترین خواص حنا را می توان همین خاصیت دفاع در برابر عفونت دانست. حنا می تواند به بدن کمک کند تا در برابر عفونت ها، دفاع بهتر و قوی تری داشته و این خود سبب می گردد که اندک اندک باکتری های مضر از پوست شما محو گردد.

این باکتری های مضر، عامل بروز بسیاری از عفونت های بدن هستند که به روش های مختلفی تولید می گردند. با این حال نتایج پژوهش ها همواره گواه بر این مدعا بوده است که استفاده از خواص حنا، تاثیر بسزایی در حذف باکتری ها دارد.

خاصیت دوم: درمان اختلالات کبدی

نقش حنا در درمان اختلالات کبدی انکار ناپذیر است. در واقع حنا به عنوان یک گیاه پزشکی بسیار مفید در نظر گرفته شده و تحقیقات نشان داده است که پوست گیاه حنا در درمان بزرگ شدن کبد و یرقان نقش قابل توجهی ایفا می نماید.

خاصیت سوم: تسکین درد

یکی از فواید حنا، خاصیت در آن تسکین دردها است. در حقیقت حنا قادر است که التهابی که منجر به درد می گردد را تا حد زیادی کاهش دهد. به همین جهت است که بسیاری در مناطق آسیب دیده پوست، از حنا به عنوان مسکنی ضعیف بهره می برند. مخصوصا در مواردی که شما آلرژی و یا حساسیت به انواع دارو داشته و یا تمایلی به استفاده از داروهای شیمیایی ندارید، پیشنهاد می کنیم که حتما از حنا استفاده نموده و از خواص شگفت انگیز آن بهره مند گردید.

خاصیت چهارم: رفع جوش های دهان

از جمله خواص مهم حنا، رفع جوش های دهان است. برای رفع جوش های دهان کافی است که جوشانده حنا را مزمزه نموده و از نتیجه فوق العاده آن بهره مند گردید.

خاصیت پنجم: جلوگیری از بیدزدگی

یکی از جالب ترین خواص حنا این است که با گذاشتن گل و یا حتی برگ حنا در لابه لای لباس های خود، به راحتی می توان از بیدزدگی لباس ها جلوگیری نمود.

خاصیت ششم: ضد سردرد

حنا خاصیت ضدسردرد داشته و برای همین از گذشته تاکنون با قرار دادن ضماد حنا با سرکه روی پیشانی، سردرد را درمان می نمودند.

خاصیت هفتم: تقویت بینایی

جالب است بدانید که قرار دادن ضماد حنا بر سر، موجب تقویت بینایی نیز خواهد شد. این مورد را به عنوان یکی از جالب ترین فواید حنا می شناسند.

خاصیت هشتم:  خواص حنا برای کف پا و تقویت قوای جنسی

احتمالا دانستن این نکته بسیار برایتان جالب است که حنا کردن کف پا، سبب لطیف شدن کف پا گشته و بوی بد پا را از بین خواهد برد. این امر هم چنین سبب تقویت نیروی جنسی شما می گردد.

خاصیت نهم: خنک کننده پوست

حنا تاثیر زیادی در خنک کردن پوست داشته و با اثر گذاشتن در گردش خون بدن سبب این امر می گردد. لذا اگر شما نیز از دسته افرادی هستید که از نقاط داغ و یا گرفتگی در نقاط خاصی از بدن رنج می برند، می توانید تا حد قابل توجهی با استفاده از این خاصیت حنا درصدد بهبود آن برآیید.

با این همه، لازم به ذکر است که حنا نمی تواند به صورت کامل نگرانی شما را در این موضوع از میان برده و در صورتی که وضعیت پوستتان گرم است، بهتر است که به پزشک مراجعه فرمایید تا با دقت تمام این مشکل را برطرف سازد.

خاصیت دهم: درمان اسهال

یکی از خواص دیگر حنا، تاثیر قابل توجه آن در درمان اسهال و اسهال خونی است.

خاصیت دهم: درمان بیماری های پوستی

از جمله دیگر خاصیت های حنا، از بین بردن بیماری های قارچی پوست و درمان آن می باشد.

خاصیت یازدهم: درمان شوره و خارش سر

یکی از جالب ترین خواص حنا، پیش گیری و درمان خارش سر و شوره است.

خاصیت دوازدهم: درمان روماتیسم

گفتنی است که حنا، نقش قابل توجهی در کاهش دردهای روماتیسمی داشته و می توان آن ها در کاهش دردهای روماتیسمی بسیار موثر قلمداد نمود.

خاصیت سیزدهم: از بین بردن چربی زائد مو

از دیگر خواص حنا، از بین بردن چربی زائد مو بوده و این یکی از جالب ترین خواص آن است.

خاصیت چهاردهم: رشد مو

مشاهدات مختلف، همواره حاکی از آن بوده که حنا موها را قوی، پرپشت و البته نرم می کند. بنابراین اگر شما نیز از دسته کسانی هستید که به داشتن موهایی سالم اهمیت می دهند، از خواص فوق العاده این ماده در رشد مو غافل نشوید. گفتنی است که حنا هم چنین از ریزش مو تا حد زیادی جلوگیری می نماید.

خاصیت پانزدهم: جلوگیری از تعرق زیاد

جالب است بدانید که یکی از خواص حنا، جلوگیری از تعرق زیاد بوده و اگر از دسته کسانی هستید که زیاد عرق می کنند، می توانید از حنا استفاده نمایید.

خاصیت شانزدهم: رفع و درمان اگزما

خوب است بدانید که از مخلوط گرد برگ حنا با برگ هلو و به صورت ضماد، در رفع و درمان اگزما استفاده می شود.

خاصیت هفدهم: درمان ترشحات واژن

برای درمان ترشحات سوزاکی مهبل، از جوشانده ریشه درخت حنا استفاده می شود. به همین جهت گفته می شود که حنا، برای دستگاه تناسلی مفید بوده و مبحث خواص حنا برای دستگاه تناسلی همواره مطرح گردیده است.

خاصیت هجده: رشد ناخن

رشد ناخن، یکی دیگر از خواص حنا و از علل محبوبیت آن است. در حقیقت حنا نقش موثری در رویاندن ناخن دارد. برای استفاده از این خاصیت، بایستی روزانه حدود ۱۰ گرم از آب جوشانده حنا را تهیه فرموده و به مدت ده روز مصرف نمایید. برای این کار، باید ۱۰ گرم برگ حنا را در ۲۵۰ سی سی آب خیسانده و بجوشانید تا به یک پنجم برسد. سپس می توانید آن را شیرین نموده و به مدت یک ماه تکرار نمایید.

خواص حنا برای ناخن

خواص حنا برای ناخن

خواص حنا برای رحم

در مواردی، حنا برای رفع درد پس از زایمان استفاده می گردد. بسیاری آن را ماده ای فوق العاده برای رحم دانسته و خواص حنا برای رحم را بی شمار می دانند.

سایر خواص حنا

مواردی که تا به اینجا بررسی نمودیم، تنها بخشی از خواص گیاه حنا بود. گفتنی است که علاوه بر این موارد، حنا از خواص متعدد دیگری نیز برخوردار است. به عنوان مثال غرغره حنا با آب دم کرده برگ آن برای زخم های دهان مفید بوده و از جوشانده برگ های حنا به صورت غرغره برای رفع پیله دندان استفاده می شود.  خوردن دو گرم از آن و یا خوردن آب خیس کرده ۵۰ گرم از آن برای طحال، یرقان، سنگ مثانه و کلیه و هم چنین سختی ادرار بسیار مفید است. جالب است بدانید که حنا خواصی برای رویاندن ناخن اصلی به جای ناخن کج نیز دارد.

در مواردی برای کاهش درد معده پس از زایمان و نیز رفع خشونت صدا تجویز گشته و برای رفعه عرق بدبوی پا بسیار موثر است.

هشدار خیلی مهم درباره مضرات حنا : شیوه مصرف حنا !!! 

متاسفانه برخی گمان می کنند که حنا چون ماده ای گیاهی بوده و خواص درمانی دارد، می توان آن را به هر شکل و اندازه ای مصرف نمود. لازم به ذکر است که خواص درمانی حنا، نباید سبب گردد تا آن را به هر صورت مصرف نموده و از عوارض آن غافل گردید!

بله! درست شنیدید! حنا عوارضی هم داشته و در عین مفید بودن، می تواند بسیار زیان آور نیز باشد. خوب است در اینجا توجه شما را به برخی مضرات حنا جلب نماییم:

به عنوان مثال، حنا برای ریه و حلق مضر بوده و به همین دلیل است که بایستی به همراه کتیرا خورده شود. هم چنین مقدار مجاز خوردن حنا ۵ گرم بوده و مصرف بیش تر از آن خطرناک است. مشکلاتی از قبیل آسم، حساسیت تماسی، سقط جنین و اثر سوء بر روی حلق و ریه، از سایر عوارض حنا هستند. به همین دلیل به هنگام کار با گیاه حنا، باید توجه کنید تا از ورود آن به چشم جلوگیری شود.

مضرات حنا

 

هم چنین بخوانید: نحوه پاک کردن حنا از روی پوست!

مطالب پیشنهادی » براق كردن سنگ مرمر

منبع: سایت کفسابی و نماشویی

1 نظر برای “۳۰ مورد از خواص حنا در طب سنتی را بشناسید! (معجزات حنا !)
  1. بهنام گفت:

    نمیدونسم حنا انقدر خاصیت داره واقعا خیلی جالب بود , من فکر کردم حنا موزیک داره فقط و دیگ اصلا چیز خاصی نیست ایول دوستان متشکرم ..!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*