مشخصات کف سازی ساختمان به طور کامل + تصاویر

در این مقاله نکات مهم در رابطه با مشخصات کف سازی ساختمان را برای شما عزیزان علاقه مند به سنگسابی و نماشویی برخواهیم شمرد. لذا از شما عزیزان دعوت داریم که تا پایان این نوشتار با ما همراه باشید:

اطلاعات مربوط به کف سازی بنا

استحکام و پایداری، اولین مشخصه‌ی مهم کف سازی می‌باشد. کف سازی در کل چندین مشخصه دارد. مثلاً یک مشخصه این است که کف در برابر نفوذ و عبور رطوبت مقاومت از خود نشان دهد. مشخصه‌ی دوم این است که کف سازی می‌بایست دوام لازم و کافی را داشته باشد و دیگری نیز این است که در برابر اصوات و حرارت مقاومت داشته باشد و بتواند در برابر آتش استقامت کند. نوع محل و نوع عملکرد عوامل اصلی و تأثیر گذار در نوع کف سازی هستند.

کف سازی

هر نوع عملیات ساختمانی که بر روی سطح طبیعی زمین و یا سقف طبقه صورت گیرد تا سبب کاربری و عملکرد فضا شود کف سازی نامیده می‌شود. این تعریف پیام‌های متعددی برای ما دارد. به‌عنوان مثال ما از این تعریف در می‌یابیم برای آنکه هیچ فضای مرده‌ای باقی نماند و هر فضا کارایی خود را داشته باشد به کف سازی آن مکان نیازمندیم. در نتیجه نوع کف سازی به ۲ عامل فوق‌العاده مهم بستگی دارد:

 1. محل قرار گیری
 2. عملکرد آن مکان

بخش مهم و تعیین کننده در داخل و خارج ساختمان کف سازی می‌باشد به این دلیل که کف سازی علاوه بر اینکه شامل فضاهای داخلی ساختمان (اتاق‌ها، راهروها، سرویس‌های بهداشتی، آشپزخانه و بهارخواب و…) می‌شود، شامل فضاهای خارجی ساختمان از قبیل پیاده روها و زمین‌های ورزشی و… نیز می‌گردد. مشخصات کف سازی بنا

استحکام و پایداری، اولین مشخصه‌ی مهم کف سازی می‌باشد. کف سازی در کل چند مشخصه دارد. مثلاً یک مشخصه این است که کف در برابر نفوذ و عبور رطوبت مقاومت از خود نشان دهد. مشخصه‌ی دوم این است که کف سازی باید دوام لازم و کافی را داشته باشد و دیگری این است که در برابر اصوات و حرارت مقاومت داشته باشد و بتواند در برابر آتش استقامت کند. نوع محل و عملکرد عوامل اصلی و تأثیر گذار در نوع کف سازی می‌باشند. درنتیجه بر اساس مورد درصد متفاوت کیفیات بالا را برای ایجاد و تولید کف سازی مبنا قرار می‌دهیم. مثلاً اگر در محلی رفت و آمد وسایل نقلیه سنگین زیاد باشد اهمیت استحکام و پایداری کف سازی بسیار زیاد می‌شود و در زیر زمین‌ها و سرویس‌های بهداشتی عامل نفوذ رطوبت در کف ساز اهمیت به سزایی پیدا می‌کند و در فضاهایی مانند ادارات یا ایستگاه‌های راه آهن دوام کف سازی از فضاهای مسکونی بسیار بیشتر مطرح می‌باشد و همچنین در کف سازی بام‌ها نیز جلوگیری از نفوذ سرما و گرما و رطوبت اهمیت ویژه‌ای دارد و در آخر در کف سازی پارکینگ‌های طبقاتی مقاومت کف سازی در برابر آتش سوزی و تأثیر مواد شیمیایی از اهمیت فوق‌العاده زیادی برخوردار است.

 با توجه به مسئله‌ها و نکاتی که در بالا گفته شد می‌فهمیم که با توجه به محل قرار گیری و عملکرد فضا کف سازی‌های متنوعی داریم. همچنین مسائل اقتصادی و زیبایی نیز هر کدام به‌نوبه‌ی خود تأثیر زیادی در انتخاب نوع کف سازی خواهند داشت.

انواع کف سازی در ساختمان‌های بنایی

کف سازی با توجه به محل قرار گیری آن در ساختمان ۳ دسته است:

 1. کف سازی بر روی خاک
 2. کف سازی مابین طبقات
 3. کف سازی بر روی بام

کف سازی با توجه به نوع عملکرد نیز در ساختمان ۳ دسته است:

 1. مکان‌های خشک
 2. مکان‌های مرطوب
 3. مکان‌های ویژه

کف سازی روی خاک

دو مسئله‌ی مهم در کف سازی بر روی خاک بر روی کف سازی اثر می‌گذارد:

 1. احتمال اینکه خاک زیرین ناپایدار باشد (مانند وجود خاک‌های بیلی و زراعتی): این مسئله باعث می‌شود که در سطح کف سازی بر آمدگی ایجاد شود و یا کف سازی نشست کند.
 2. آب های زیرزمینی از طریق مصالح ساختمانی و خاک به داخل کف ساختمان جذب شوند …

همچنین سطحی که روی آن کف سازی می‌کنیم باید تراز باشد در غیر این صورت هزینه اتلاف شده و کیفیت عملیات کف سازی بسیار پایین می‌آید.

زیر سازی

عملیات زیر سازی به عملیاتی گفته می‌شود که برای مطمئن شدن از استحکام کافی و فاقد رطوبت بودن کف سازی و مطمئن شدن از اینکه کف سازی بر روی سطحی تراز باشد انجام می‌شود.

فرش کف

به سطحی که بر روی آن قدم می‌زنیم فرش کف گوییم.

زیر سازی دو وظیفه‌ی اساسی دارد:

 1. استحکام لازم برای رو سازی را به وجود می‌آورد.
 2. روسازی را از رطوبت کف حفظ می‌کند.
 3. سطحی محکم و استوار پدید می‌آورد.

زمینی را که می‌خواهیم بر روی آن طرحی را بنا کنیم ممکن است از انواع زمین‌هایی باشد که برای احداث ساختمان مناسب نیستند. مثلاً زمین‌هایی که خاک زراعی یا خاکی که بیش از رس داشته باشد دارند مشخصات و ویژگی‌های لازم برای اجرای کف سازی را ندارند و برای مناسب کردن چنین زمین‌هایی ۲ راه وجود دارد:

 1. باید خاک موجود را تا رسیدن به خاک مناسب برداریم و بعد در لایه‌های ۲۰ سانتی متری روی آن با مخلوط خاک ریزی کنیم و سپس آن را مرطوب کرده و با غلتک آن را بکوبیم و تند تند این عملیات را انجام دهیم تا به تراز مورد نظرمان برسیم.
 2. مخلوط را بر روی خاک موجود بریزیم و آن را به همان روش یک بکوبیم اما در این روش در صورتی که خاک محل مناسبی باشد می‌توانیم همان خاک را آن‌قدر با غلتک بکوبیم تا به مقاومت مناسب برسد.

روسازی را از رطوبت حفظ کنیم

خاک‌ها دارای این ویژگی هستند که رطوبت را به درون خود می‌کشند و هرچه خاک متراکم‌تر باشد این ویژگی دارای درجه‌ی بیشتری می‌شود. هرچه فاصله‌ی بین ذرات خاک کمتر باشد آب دارای میل بیشتری برای بالا رفتن خواهد بود و علت این امر نیز قانون لوله‌های موئینه و فشار اسمزی می‌باشد. گیاهان نیز به کمک همین خاصیت خاک املاح و آب را در داخل آوندهای خود جذب می‌کنند و در نهایت به برگ‌ها می‌رسانند. باریک‌تر بودن و ظریف‌تر بودن منافذ سبب می‌شود که آب به ترازهای بالاتری کشیده شود؛ یعنی هر چقدر که دانه‌های تشکیل شده از خاک کوچک‌تر و ریزتر باشند بالا آمدن آب امکان بیشتری پیدا خواهد کرد.

در ساختمانی که با زمین مستقیماً در تماس است برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به کف طبقه‌ی زیرین باید ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر بر روی خاک کوبیده شده قلوه‌ی درشت بچینیم و بر روی آن نیز قشری از مخلوط شن و ماسه بریزیم تا فاصله‌های خالی بالای قلوه هارا بپوشانیم و همچنین ۱ سانتی متر روی کلیه‌ی سطوح پر شود.

چیزی که در اینجا مانع نفوذ رطوبت از خاک کوبیده شده به سطوح بالاتر خواهد شد، قلوه چینی می‌باشد و چیزی که باعث به وجود آمدن سطح مسطح و مناسب برای بتن کف می‌شود نیز شن و ماسه‌ای است که روی قلوه‌ی چینی را پوشانده است. در صورتی که آب های زیر زمینی ترازشان به‌قدری بالا بیاید که خشکه ی چینی قادر به جلوگیری از نفوذ رطوبت به کف ساختمان نشود، علاوه بر آن در زیر فرش کف ساختمان را عایق کاری می‌کنند. باید عایق کف به‌طور مستقیم به عایق کرسی چینی متصل و یکپارچه باشد.

ایجاد سطحی مستوی و مستحکم

سطحی که فرش کف روی آن قرار می‌گیرد بایستی مستوی باشد زیرا بر روی خشکه ی چینی نمی‌توان عملیات مربوط به فرش کف را انجام داد و باید با اجرای حداقل ۵ سانتی متر بتن بر روی خشکه ی چینی سطح مورد نیاز برای فرش کف را پدید آورد. نوع بتنی که در زیر سازی استفاده می‌شود نیز باید حداقل ۲۰۰ کیلوگرم سیمان در متر مکعب بتن باشد و زیاد کردن ضخامت آن نیز به کاربرد کف سازی بستگی دارد. قبل از ریختن بتن باید تأسیسات زیر زمینی و قطعاتی که جای آن‌ها در زیر زمین است در جای خود مستقر شوند. لوله‌های فاضلاب و آب و کابل‌ها نیز در زیر بتن کف قرار می‌گیرند.

کف سازی بین طبقات

در طبقه‌های میانی کف سازی هر یک بر روی سقف طبقه‌ی پایینی واقع می‌شود و اجباری است که قبل از ریختن بتن در سر جای خود باشند. دو بخش این نوع کف سازی نیز عبارت‌اند از زیر سازی و فرش کف. کف سازی که در طبقات انجام می‌شود نیز باید فوق‌العاده مقاوم و تراز باشد.

زیر سازی

زیر سازی‌ای که مراحل ساده‌تری دارد زیر سازی کف طبقات می‌باشد. با توجه به این که سقف تمام شده بلندی‌ها و پستی‌هایی دارد (به‌ویژه اگر نوع آن طاق ضربی باشد) زیر سازی تنها نقشی که دارد این است که یک سطح مستوی و مقاوم برای ایجاد فرش کف به وجود می‌آورد. زیر سازی حتی‌الامکان بایستی سبک باشد و به همین دلیل نیز در زیرسازی از بتن سبک استفاده می‌شود.

مخلوط شدن پوکه معدنی یا کوره‌ای، حداقل مقدار سیمان ۲۰۰ کیلوگرم در ازای ۱۰۰۰ کیلوگرم پوکه و شن و ماسه با ابعاد ۰ تا ۱۵ میلی متر همگی باهم بتن سبک را تشکیل می‌دهند. بعد از اینکه بتن سبک ریخته شده خشک شد بایستی سطح روی آن را با ۲ سانتی متر ملات ماسه سیمان پر کرد.

عایق کاری کف

در فضاهایی که آبریزی بر روی کف امکانش هست از قبیل آشپزخانه، حمام و … ویا سطح آب های زمینی به‌قدری بالا باشد که احتمال عبور از خشکه ی چینی و همچنین نفوذ در کف ساختمان وجود داشته باشد، ضروری است که ابتدا آن را عایق کاری کرده و سپس به فرش کف اقدام می‌کنند.

عایق کاری سبب می‌شود که از فضاهای مرطوب به فضاهای خشک نشت آب نداشته باشیم و همچنین باعث می‌شود آب از خارج به داخل ساختمان هرگز نفوذ نکند. برای این منظور روی زیر سازی را با وسایلی که عایق رطوبت هستند عایق کاری کف می‌کنیم.

2 نظر برای “مشخصات کف سازی ساختمان به طور کامل + تصاویر
 1. سجاد گفت:

  متاسفانه خیلیا به کف سازی اهمیت زیادی نمیدن و همینم باعث شده که مشکلات فراوانی ایجاد بشه
  کف سازی یکی از موارد بسیار مهم و عملیات خیلی خیلی بااهمیت عمرانیه

 2. فاطمه زهرا گفت:

  کف سازی انصافا کار سختی هست در ساختمان
  ما تقریبا سه ماه هست که درگیر کارهای کف سازی ساختمان هستیم اصلا روز و شب نداریم که
  از اون دسته کارهاییه که بهش نمیاد سخت باشه ولی کلی دردسر داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*