راهکارهایی جهت نظافت منزل از روی برنامه

مطمئنا تمام خانمهای خانه دار دوست دارند خانه ای تمیز و بدون هیچگونه آلودگیو بی نظمی داشته باشند. ولی بایستی روشی را به کار گرفت که هم وقت گیر نباشد و هم بتوان منزلی با نظم و تمیز داشت.

توجه داشته باشید که هرچه بیشتر حوصله نظافت خانه تان را داشته باشید منزیلی مرتبتر خواهید داشت و نظافت منزل تان زمان زیادی نخواهد برد چون به طور مرتب در طول روز خانه تان را تمیز می نمایید. پس از شما علاقه مندان به ساب زنی و شستن نما دعوت داریم که تا پایان این نوشتار با ما همراه باشید:

نظافت منزل به مدت ۱۵ دقیقه در روز

اگر می خواهید خانه ای همیشه تمیز داشته باشید و وقت زیادی صرف تمیز کردن خانه نکنید حتما بایستی در روز یک رب از وقتتان را برای تمیز نمودن منزلتان استفاده کنید .

 1. مرتب نمودن تختخواب.
 2. قراردادن لباسها داخل سبد و قرار دادن تمام وسایل در سر جای خود
 3. تمیز نمودن میز آشپزخانه به طور روزانه با دستمال
 4. قرار دادن ظرفها سر جای خود

نظافت هفتگی

برای این منظور بایستی ۲ تا ۳ ساعت در هفته وقت صرف کنید و پیوسته اتاقها را تمیز و مرتب نمایید و نگذاری لباسها در یک جا جمع شود .

اتاق نشیمن و اتاق خواب و آشپزخانه : اگر خانه شما دوبلکس است، نخست ازاتاقها و فضای بالا نظافت را آغاز نمایید. اگر خانه تان یک طبقه است، از فضاها و اتاقهایی استفاده نمایید که رفت و آمد کمتری به آنها می شود. نخست سطل آشغال های تمامی اتاقها را خالی کنید. سپس دوباره به اتاق اول بروید و مناطقی که تار عنکبوت دارد را تمیز کنید، بعد از آن اگر گردوخاکی روی پنکه سقفی، لامپ ها ، چارچوب های در و قاب های عکس نشسته تمیز کنید.

تمیز کردن حمام:

روی وان، سینک ،  در، دیوار، و کاسه دستشویی مواد جرم گیر بریزید تا میکروبهای این قسمتها را نابود کنید و پاکیزگی از خود به جای بگذارد. دستگیره های در را نیز تمیز کنید.

تمیز نمودن آشپزخانه:

کابینت ها را از قسمت بالا به پایین دستمال بکشید و تمیز نمایید . در واقع باید از بخشهای بالایی آشپزخانه تمیز نمودن را آغاز کنید. درون گاز و مایکروفر را مرتب کرده و آلودگی ها و کثیفی ها را بگیرید. لوازم برقی مثل آبمیوه گیری و… که روی میز است را با دستمال گردگیری کنید. در پایان سینک آشپزخانه را نظافت کنید، جارو بکشید و بعد از آن کف آشپزخانه را با تی یا دستمال تمیز و پاکیزه کنید. در آخر داخل وبیرون یخچال را مرتب و تمیز نمایید .

تمیزکاری ماهانه

برای این منظور روزهای تعطیل خود را می توانید مد نظر قرار دهید تا بتوانید به امور جاری دیگر خود هم برسید . همچنین می توانید امور تمیزکاری ماهانه خودتان را بین روزهای هفته تقسیم کنید تا به یک آن تمام کارها روی سرتان نریزد.

 1. نظافت آیینه حمام توسط دستمال.
 2. شستن کشوهایمخصوص سبزی و میوه در یخچال.
 3. نظافت زیر کوسنهای مبل.
 4. تمیز کردن یخچال .
 5. شستشوی سطل آشغالها.

تمیزکاری سالانه

برای کاهش بار سنگین تمیز کاری سالیانه در یک روز می توانید آنها را در ۱۲ ماه سال تقسیم کنید:

فروردین: 

جعبه کمکهای اولیه یا کمد داروها و قرصها را تمیز کرده و داروهای تاریخ گذشته را دور بریزید.

اردیبهشت:

قسمتهایی که دست یافتن به آن ها مشکل است مثل یخچال، لباس شویی،  پشت گاز، مبلمان و زیر تخت را نظافت کنید.

خرداد: 

نظافت فرش و قالی.

تیر: 

نظافت پنجره ها.

مرداد:

نظافت کابینتها.

شهریور: 

تمیز کردن و شسستشوی لحاف، پتو ، بالش و غیره.

مهر: 

تمیزکاری انباری.

آبان:

تمیزکاری لباس ها و کمد لباسها و خارج کردن لباسهای اضافی.

آذر:

تمیزکاری و مرتب کردن کمد رختخواب.

دی:

تمیز کردن یخچال و اجاق گاز.

ماه یازدهم:

شستشوی تمامی ظروف.

اسفند:

تمیزکاری و شستشوی پرده و مبل.

مطالب پیشنهادی » تمیز کردن پارکت – سنگ كف حياط

2 نظر برای “راهکارهایی جهت نظافت منزل از روی برنامه
 1. زینب گفت:

  خیلی مطلب خوبی بود
  من کلا یه روز هم نتونستم روی برنامه منزل رو نظافت کنم همیشه وقت کم میارم به همه میگم کار دارم تا حدی که دیگه ملت بهم میگن اینقدر کار می کنی برو کارافرینی بکن برا دیگران

 2. آیلین گفت:

  این برنامه ها یکی دو ماه اجرا بشن ولی بعدش کنار گذاشته بشن فایده ای نداره که … ایرانی جماعت دقیقه ۹۰ ای هست و اهل برنامه ریزی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*