بیماری پویکیلوسایتوزیس و آنیزوسایتوزیس چیست؟

در این بخش می خواهیم دو سوال پزشکی را برای شما علاقه مندان به نماشویی پاسخ دهیم. پس با ما همراه باشید:

سوال اول: پویکیلوسایتوزیس (Poikilocytosis) چیست؟

پاسخ: به طور کلی پویکیلوسایتوزیس، اشاره به حضور پویکیلوسایت ها در خون دارد. پویکیلوسایت ها، گلبول های قرمز خون هستند که شکل غیر نرمال و غیر طبیعی دارند. این عارضه در هنگام بررسی فیلم های خونی در انسان ها و بسیاری از حیوانات وحشی دیگر مشاهده می گردد.

به صورت عادی و نرمال، شکل کلی گلبول های قرمز، دایره ای شکل و به صورت دیسک هایی هستند که در دو طرف مقعر می باشند. حال اگر این گلبول قرمز، شکل نرمال نداشته باشد، به آن یک پویکیلوسایت می گویند. به طور کلی هنگامی که شخصی بیش از ۱۰ درصد گلبول های قرمزش پویکیلوسایت باشد، گفته می شود که وی مبتلا به پویکیلوسایتوزیس است. در تصویر زیر می توانید حالت عادی گلبول های قرمز را مشاهده نمایید:

گلبول قرمز

شکل عادی گلبول های قرمز

درمان پویکیلوسایتوزیس

در تمامی موارد، درمان کاملا بسته به علت است. به عنوان مثال اگر علت پویکیلوسایتوزیس کمبود ویتامین (مثلا ویتامین B12 یا فولیک اسید) باشد، می توان درمان را با رفع این کمبود انجام داد.

البته علت این بیماری می تواند بیماری های گوارشی نیز باشد. (به عنوان مثال بیماری سلیاک!) در این موارد می بایست درمان برای بیماری خود ایمنی سلیاک انجام شود تا بدن بتواند دوباره موارد مغذی را جذب کند.

سوال دوم: آنیزوسایتوزیس (Anisocytosis) چیست؟

پاسخ: آنیزوسایتوزیس یک اصطلاح پزشکی به این معنا است که گلبول های قرمز شخص، اندازه مساوی ندارند. این مورد بیشتر در آنمی (کم خونی) و سایر شرایط خاص خونی مشاهده می گردد.

تشخیص این بیماری با اندازه گیری یک پارامتر به نام RDW صورت می پذیرد. بسته به نتیجه RDW آنیزوسایتوزیس انواع و درمان های مختلفی دارد.

بهترین سنگسابی را از ما بخواهید.

با برچسب: ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*