همه چیز درباره آرملات و کاربردهای مختلف آن (قسمت ۲)

در قسمت قبلی این نوشتار، به معرفی آرملات و ویژگی ها و کاربردهایش پرداختیم. در این قسمت به ادامه این موضوع و مبحث مقایسه ی آرملات و کفپوش اپوکسی برای شما عزیزان علاقه مند به کفسابی و نماشویی خواهیم پرداخت.

مقایسه آرملات و اپوکسی

تفاوت آرملات و اپوکسی به این صورت است که  آرملات پوششی خشن‌ دارای انعطاف پذیری اجرائی كمتر، ضخامت بیشتر و هزینه كمتر است ، در حالی كه اپوكسی پوششی ضخیمتر، زیباتر، با تنوع بیشتر، و البته پرهزینه‌ تر است. می‌توان با نگاه به هزینه دو پروژه آرملات و اپوکسی به این موضوع و حقیقت دست یافت که اختلاف هزینه به اندازه ای بالاست كه یك كارشناس در تعیین نوع پوشش برای یك پروژه خاص تردیدی به خود راه نمی دهد و مردد نمی شود، و در نهایت برای حل مسئله به یك جدول مقایسه‌ای احتیاجی ندارد.‌ در نتیجه روشن است که علی رغم برتری نسبی اپوکسی در برابر آرملات‌، عامل هزینه می‌تواند سبب شود که برای هر کدام از کفپوش‌های بیان شده بتوان استفاده ها و کاربرد های ویژه ای را البته بصورت کلی بیان نمود.

نقاط قوت اپوكسی

زیبایی و تنوع رنگی

با در نظر گرفتن این نکته که اپوكسی پایه رزینی دارد ، از لحاظ رنگ بسیار متنوع بوده و رنگهای مختلفی را میتوان تولید نمود. این در حالی است كه آرملات كه پایه سیمانی دارد، از طیف رنگی محدودتری برخوردار است. علت این مسأله در این مطلب نهفته است كه جهت تهیه آرملات رنگی از رنگ‌دانه‌های (pigment) معدنی به مورد استفاده قرار می گیرد.

مقاومت شیمیائی

در پروژه‌هائی كه در انها احتمال خوردگی كف وجود دارد، لازم است به جای آرملات از اپوكسی استفاده شود. رویه‌ها و پوششهای اپوكسی از مقاومت مناسب شیمیائی در مقابل انواع مواد شیمیائی از اسیدها گرفته تا بازهای ضعیف برخوردار می باشند. در عین حال باید این موضوع ذکر شود كه این مقایسه نسبی می باشد و روكش‌ها و پوششهای آرملات نیز در مقابل عوامل شیمیائی دارای مقاومت خوب و مناسبی می باشند. انتخاب گزینه در این مورد به درجه خورندگی مواد شیمیائی بستگی دارد و وابسته به آن می باشد.

یكپارچگی سطح

باید یاداوری شود که انبساط و انقباض حرارتی اپوكسی باید در فصول مختلف مورد توجه قرار گیرد. به دلیل آنکه روكش اپوكسی از یك رویه كاملاً یكپارچه و بدون شکاف حاصل می شود، به همین دلیل در مواردی كه یكپارچگی سطح مورد توجه است، به کاربردن اپوكسی ضروری است. در این موارد باید از عدم حركت پانل‌ها نسبت به یكدیگر كاملاً مطمئن بود یا از ماستیك‌های اپوكسی استفاده نمود. در حالی كه مبحث شکاف بندی یكی از مشكلات اجرای آرملات اجرای پانل به پانل آن است.

شستشوی آسان

قابلیت شستشو با آب و تمیز شدن با تمیز‌كننده‌های معمولی از ویژگیهای ارملات است ، اما اگر در مكان‌های بهداشتی به شستشو با اسیدهای ضعیف نیاز باشد، اپوكسی مقاومت بیشتری را دارا است و لذا در مواردی كه بهداشت محیط، نظافت مرتب كف را الزام‌آور نماید، این گزینه قابل ارزیابی و بررسی می باشد.

ضخامت كمتر

در مباحثی كه ارتفاع نهایی سطح دارای محدودیت است، مشكل موجود با گزینه اپوكسی همراه با ضخامتی كه حداكثر ۴ میلیمتر است  حل می شود. این موضوع در صورتی است كه ضخامت روكش آرملات برروی بتن تازه بین ۱ تا ۲ سانتیمتر بوده و اگر بستر كار، بتن قدیمی باشد تمام ضخامت مورد نیاز تا بیش از ۱۰ سانتیمتر افزایش می‌یابد.

مقاومت در مقابل آب سطحی

اپوكسی دارای مقاومت مناسبی در مقابل آب است در حالی كه رویه یا پوشش آرملات در مقابل جریان آب سطحی به تدریج تخریب می‌شود.

توان ترمیم‌پذیری موضعی

اگر در یك كفپوش آرملات، یك ضایعه موضعی ایجاد شود، جهت از بین بردن آن لازم است عملیات ترمیم هم در سطح گسترده و هم در عمق زیاد (حتی تا بستر بتن قدیمی) صورت می گیرد. این در حالی است كه رویه یا پوشش چند میلیمتری اپوكسی را می‌توان به آسانی در همان محل تخریب شده، ترمیم نمود.

خاصیت چسبندگی بالا به بتن

آرملات در صورت پیاده سازی همزمان با بتن چسبندگی زیادی با بستر زیرین خواهد داشت و به صورت یكپارچه عمل می کند ولی اگر به این صورت باشد که رویه‌ها و پوششهای آرملات روی بتن قدیمی پیاده سازی شوند، حتی در صورتی که ضخامت آرملات را به  بیش از ۲ سانتیمتر افزایش دهیم و حتی اگر بهترین چسب‌ها را نیز به کار بریم همیشه و در همه حال امكان جداشدگی آرملات از سطح زیرین و تابیدگی رویه و پوشش آرملات (Curling) وجود دارد.در حالی كه روكش‌های اپوكسی به آسانی به بستر بتنی تمیز و سالم قابلیت چسبیدن دارند. در مورد كف‌های قدیمی باید از عدم آلودگی شیمیائی و روغنی كف اطمینان لازم را کسب نمود.

كمتر بودن حساسیت در مقابل گرد و غبار

در محیط‌های تولیدی كه لازم است محیط عاری از گرد و غبار باشد و این مسأله یك اولویت است، استفاده از رویه اپوكسی گریز‌ناپذیر است. به طور كلی كفپوش‌های اپوكسی dust free  بوده و گرد و غبار را جذب نمی‌كنند.

مقاومت خمشی بالاتر

حداكثر تنش‌ خمشی قابل تحمل برای كفپوش آرملات N/mm 210 است. در این مورد باید به ضخامت كم روكش اپوكسی توجه نمود و اصولاً پوشش‌های بتنی تنش‌ها را به لایه‌های پائین‌تر منتقل می‌نمایند و لذا بستر زیرین نیز باید تاب تنش‌های وارده را دارا باشد. اصولاً نقطه ضعف بتن در تحمل بارهای خمشی و كششی به وسیله كفپوش‌های اپوكسی جبران شده و قادرند تنش‌های خمشی را حتی تا N/mm 255  تحمل نمایند.

نقاط ضعف آرملات

‌شرایط محیطی در زمان بهره‌برداری

‌یكی از نقاط ضعف روكش‌ها و پوششهای اپوكسی آن است كه در ساختگاه‌هایی كه در حین فرایند تولید با دماهای فراتر از ۵۰-۶۰ درجه سرو كار داریم، رویه اپوكسی با توجه به جنس و ماهیت مصالح آن، شروع به نرم‌شدن و ذوب شدن می‌كند و در نتیجه دارای یك نقطه ضعف اساسی و مهم در مقابل آرملات در این مورد می باشد.

حساسیت در برابر از دست دادن ظاهر اولیه

ممكن است رویه‌ها و پوششهای اپوكسی قادر به تحمل بار ناشی از تردد و رفت و آمد چرخ‌های سنگین‌ یا غلطیدن و كشیده‌ شدن اجسام سنگین باشد. اما روكش‌های آرملات در این موارد از حساسیت كمتری برخوردار می باشند و تغییر شكل و ظاهر سطح آنها زیاد به چشم نمی‌آید.

‌قابلیت اشتعال

قابلیت اشتعال یكی دیگر از نقاط ضعف اپوكسی راست. اما كفپوش آرملات در مقابل حرارت و اشتعال مقاومت بسیار زیادی دارد.

اجرا بر بستر مرطوب

‌ نمی‌توان رویه‌های اپوكسی را بر بستری مرطوب و خیس اجرا نمود. بنابراین باید قبل از اجرای آن سطح بستر را كاملاً خشك نمود  تا شرایط چسبندگی میان لایه اپوكسی و بستر زیرین مهیا شود. برای این هدف حداقل باید۲۸  روز از عمر بتن اصلی گذشته باشد تا بتوان یك لایه اپوكسی را روی آن پیاده سازی نمود. حساسیت آرملات در مورد این مسأله بسیار پایینتر است.

هزینه و قیمت

هزینه اجرای یك لایه و پوشش اپوكسی به ضخامت ۱ میلیمتر اندكی بیشتر از دو برابر یك لایه آرملات به ضخامت ۱ سانتیمتر می باشد. این موضوع در حالی است كه اگر تصور كنیم در بسیاری از پروژه‌ها نیاز به ضخامت بین ۱ تا ۴ میلیمتر اپوكسی باشد، نسبت این هزینه‌ها به عددی بین ۲ تا ۵ برابر رشد می‌یابد.

مقاومت سایشی

اصولا كاربرد روكش‌های اپوكسی كه دارای ظاهری زیبا و لطیف می باشند (و البته در عین حال ممكن است خصوصیات مكانیكی بالایی نیز داشته باشند) با محیط‌های خشن صنعتی مطابقت زیادی ندارد.

این موضوع ثابت شده است که در حوزه های صنعتی كه در آنها چرخ‌های سنگین رفت و آمد می‌نمایند و در معرض سایش بالایی قرار دارند ، روكش‌های آرملات كاركرد و کاربرد بهتری نسبت به روكش اپوكسی دارا می باشد

‌بهره‌برداری و نگهداری

روكش‌های اپوكسی به مراقبت و نگهداری مناسب و دقیقی نیاز دارند. عملیات نظافت آنها بایستی به طور مرتب صورت گیرد و نقاط آسیب دیده خیلی زود مرمت شوند. با توجه به این موضوع که در كشور ما فرهنگ استفاده و بهره‌برداری از كفپوش‌ها هنوز جا نیافته و بسیاری از مدیران از اهمیت آن آگاه نمی باشند، می‌توان گفت در مواردی كه مسأله «نگهداری و مراقبت» از اهمیت بالایی برخوردار است،  به جای اپوكسی روكش آرملات را پیشنهاد نمود كه عموما حساسیت كمتری در این حوزه دارا می باشد.

2 نظر برای “همه چیز درباره آرملات و کاربردهای مختلف آن (قسمت ۲)
  1. محمد گفت:

    از لحاظ زیبایی هم شما بخواین در نظر بگیرین ارملات واقعا عالی هست
    به نظر من یکی از بهترین گزینه ها است

  2. محمدمهدی گفت:

    خیلی خوب آرملات رو توضیح دادین
    خیلی جاها رو مطالعه کردم به خوبی و روانی شما توضیح نداده بودن واقعا قلم شیوا و روانی دارین امیدوارم که موفق بشین در زمینه کاریتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*