همه چیز درباره کف پوش هوشمند و جزئیات آن + عکس

خانه‌ای با کف پوش هوشمند یکی از موضوعات و مسائلی است که سرعت رشد خوب و مناسبی دارد و هنوز هم جا برای کار دارد. یکی از بخش‌های جدایی ناپذیر زندگی مدرن، هوشمند کردن ساختمان‌ها و کنترل قسمت‌های گوناگون و مختلف ساختمان توسط اسمارت فون‌ها به‌حساب می‌آید. به این علت ساخت تجهیزات و امکانات جدید و ابداعات گوناگون در این موضوع مقبولیت بسیاری برای سازندگان آن در پی خواهد داشت.  نمونه اولیه کف پوش هوشمند که به‌وسیله Baudisch و گروه تحقیقاتش ابداع شده بود باضخامت ۲ میلی‌متر، در حدود ۲/۵ متر مربع می‌باشد و ۳۲ حسگر در هر متر مربع دارا می‌باشد که آن را می‌توان برای انواع زمین‌ها استفاده نمود تا تستهای ویژه یک کف پوش هوشمند روی آن صورت گیرد. هنگام اطلاع از افتادن فرد روی زمین سنسورهای این کف‌پوش فعال می‌شود‌، سپس دری باز می‌شود و صدای سیگنال در می‌آید. این کف پوش هوشمند همچنین قادر به تشخیص افتادن فرد یا شی‌ء می‌باشد.

این کف پوش توسط یک پوشش انعطاف پذیر با رزولوشن بسیار زیاد پوشانده شده‌ که می‌تواند هر حرکتی که در اثر  فشار ایجاد می‌شود را تشخیص دهد. فشارهای وارد شده به‌وسیله  LED‌های مادون قرمز که گرداگرد کف پوش جای گذاری شده است، ضبط و ثبت می‌شود و سیگنال‌هایی را به دوربینی که زیر سطح آن قرار گرفته است، می‌فرستد. تمامی این داده‌ها به‌وسیله نرم افزار تجزیه و تحلیل شده و بعد از محاسبه‌اندازه فشار حقیقی هر شی‌ء، جواب مناسب آن ارسال می‌شود. برای نمونه اگر روی این کف پوش چندین نفر ایستاده باشند، ممکن است برای شروع بازی ویدئویی به گونه‌ای مستقیم روی زمین تصویری ظاهر شود. سازندگان اعتقاد دارند این کف پوش هوشمند برای استفاده‌ی سالمندانی که به‌صورت تنها زندگی می‌کنند بسیار مفید و مناسب است.

به علت توسعه فن آوری، این محصولات می‌توانند بیشتر از آن چیزی که حتی به خاطر آن اختراع نیز شده‌اند هر روز به ما کمک رسانند. از تلفن‌هایی که ایمیل می‌فرستند و قابلیت دسترسی به اینترنت و ویدئو را دارند تا ظروف آشپزخانه‌ای که سریع غذا خوردن را به شما هشدار می‌دهند؛ و‌ خانه‌ای که به‌اندازه‌ای هوشمند باشد که مکان شما را در هر لحظه از روز  تشخیص دهید.

کاربرد این کف پوش هوشمند بسیار وسیع خواهد بود، توسط این کف‌پوش‌ها می‌توان اطلاعات دلخواه، لوگو یا متن را به نمایش گذاشت و یا توسط نشان دادن فلش‌هایی، جهت حرکت افراد را مشخص و تعیین نمود. حتی برای خارج کردن سریع و ایمن مردم در هنگام نیاز و یا هنگام خطر، مثلاً از سالن انتظار یک فرودگاه یا روشنایی یک صحنه تئاتر می‌شود آن را مورد استفاده قرار داد. پیش از این شرکت فیلیپس لامپ‌های روشنایی Hue را معرفی و تولید کرده بود که توسط آن‌ها و به کمک یک گوشی هوشمند،  می‌توان نور خانه را به رنگ و شدت دلخواه کم و زیاد و روشن و خاموش نمود.

شرکت فیلیپس همچنین در همکاری مشترک با شرکت سازنده کف‌پوش Desso ابتکار جالبی را انجام داده است و با ادغام فناوری و تکنیک LED و بافندگی، کف‌پوش‌هایی تولید کرده که از خود نور تولید و متصاعد کرده و علاوه بر این‌ها، می‌شود اشکال دلخواهی را هم روی آن نمایش داد.

تولید برق از کف‌ پوش‌های هوشمند

محدودیت مهم این فناوری، تولید میزان وات کم انرژی الکتریسیته است و میزان انرژی قابل ذخیره به قدرت راه رفتن افراد بستگی دارد؛ به‌طور میانگین انرژی ذخیره شده از هر گام، معادل تأمین ۳۰ ثانیه نور برای یک لامپ ال‌ای‌دی خیابان می‌باشد. محققان این شرکت، راهروهای مدرسه‌ای در کانتربری را به کاشی‌های هوشمند مجهز نمودند که انرژی حاصل از گام‌های دانش‌آموزان را در خود ذخیره کرده و به انرژی برق تبدیل می‌کند. انرژی برق تولید شده برای تأمین روشنایی راهروهای مدرسه و شارژ دستگاه‌های الکتریکی کاربرد دارد که کاهش هزینه‌های برق را به همراه دارد.

سیستم Pavegen‌ نمونه‌ و مثالی از یک تفکر ساده جهت تولید انرژی پاک به شمار می‌آید که در سطح معابر یا اماکن پر تردد و پر رفت و آمد نصب شده و انرژی ایجاد شده از گام‌ها و قدم‌های عابران را به برق تبدیل می‌کند. کف پوش‌های این سیستم میان آسفالت خیابان جاسازی شده و انرژی جنبشی هرگونه حرکت از جمله راه رفتن، دویدن یا پریدن عابران پیاده را به انرژی الکتریسیته تبدیل می‌نماید؛ برق تولید شده به این روش نیز برای روشنایی لامپ‌های خیابان و تابلوهای تبلیغاتی استفاده می‌شود.

خدمات کفسابی: کفسابی و نماشویی را تنها از ما بخواهید.

2 نظر برای “همه چیز درباره کف پوش هوشمند و جزئیات آن + عکس
 1. آرش گفت:

  چه جالب
  نمی دونستم چنین کفپوش هایی هم اصلا وجود دارن
  امیدوارم که زودتر به ایران بیان البته ما خیلی عقبیم فک کنم بیست سال طول بکشه تا به ایران برسه

 2. سارینا گفت:

  احسنت و آفرین
  الان فهمیدم که چرا ژاپن پیشرفت کرد ولی ما همون که بودیم الان هم موندیم و هزار سال دیگه هم همینیم
  اینا از کفپوش هم دارن برق میگیرن و دیگه سوختای فسیلی جواب نمیده
  ای ملت به خودتون بیاین کره زمین از بس گرم شد ترکید دیگه سوخت فسیلی نسوزونین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*