چگونه در عرض ۲۰ روز خانه تکانی کنیم؟

مقاله‌ای را آماده کرده‌ایم که برای شما یک راهکار عملی جهت یک‌خانه تکانی برنامه‌ریزی‌شده می‌باشد تا عید امسال خیالتان ازهرجهت راحت باشد.

در ۲۰ روز صاحب‌خانه تمیز و مرتب شوید.

ما به شما می‌گوییم خانه‌تکانی‌تان را با این روش از روز ۱۰ اسفند آغاز کنید تا بدون اینکه زیاد به دردسر بیافتید در روز عید صاحب‌خانه‌ای کاملاً تمیز و مرتب شوید.

به اعتماد کنید و با این برنامه پیش بروید تا هم زیاد خسته نشوید و هم برای همه کارهایتان وقت کافی داشته باشید.

حال خیال کنید امروز دهم اسفندماه است و شما کار خانه‌تکانی‌تان را شروع کرده‌اید برای امروزتان برنامه‌ای چیده‌ایم تا بگردید و ۵ وسیله‌ای که دیگر به‌دردنخور است  را پیداکرده و دور بیندازید. می‌توانید ۵ وسیله دیگر را هم پیدا کنید که شاید برای دیگران قابل‌استفاده باشد. در این امر خساست به خرج ندهید. خانه‌تان را از وسایل اضافی خالی کنید.

در روز ۱۱ اسفند به سراغ قفسه ادویه‌ها بروید. با خودتان صادق باشید. آیا به‌راستی همه این ادویه‌ها را استفاده می‌کنید. اگر جوابتان نه است اضافی‌ها را خارج کنید.

روز ۱۲ اسفند است می‌خواهیم به سراغ یکی از شلوغ‌ترین کمدها بروید و شروع کنید به مرتب کردن آن. بعدازاینکه کار مرتب کردن کمدتان تمام شد، به خودتان قول بدهید دیگر این کمد نباید شلوغ شود.

روز ۱۳ اسفند را به مرتب کردن کمد لباس‌هایتان اختصاص دهید. لباس‌های اضافی را از کمدها جمع کنید.

 در چهاردهم اسفندماه سرتان کمی شلوغ می‌شود. تمیزکاری کنید. به حمام بروید و تمام شامپوها و قوطی‌های اضافی را دور بیندازید. در آشپزخانه هم سراغ قفسه قاشق چنگال‌ها بروید و به آن‌ها نظم ببخشید.

به قفسه داروها سری بزنید، داروهایی که تاریخ‌مصرفشان تمام‌شده و یا بیهوده نگهداری می‌کنید را دور بریزید. در اتاق‌خوابتان نیز می‌توانید پاتختی یا کمد کنار تختتان را تمیز نمایید.

امروز که ۱۵ اسفندماه می‌باشد می‌خواهیم به شما بگوییم به سراغ کشویی بروید که همیشه مقدار زیادی وسایل تلنبار شده دارد. انکار نکنید چنین کشوهایی در همه خانه‌ها وجود دارد. همه‌چیزهای اضافی معمولاً درون این کشو قرارگرفته است. کشو را بیرون بکشید و تمام چیزهای اضافی و به‌دردنخور را دور بریزید و وسایل به‌دردبخور را هم در جای مناسب خود قرار دهید.

در روز ۱۶ اسفند برای خانه خود قوانینی وضع کنید و تمام اعضای خانواده را ملزم به رعایت این قوانین نمایید. مثلاً می‌توانید قانون وضع کنید که هر کس باید لباس‌های خود را د رجای مشخص خود قرار دهد. هنگام ورود به منزل کیف باید در کمد مخصوص قرار بگیرد. اگر قوانین این‌چنینی وضع نمایید قطعاً از حجم کارهای اضافی‌تان جلوگیری خواهید نمود.

روز ۱۷ اسفند را به یخچال و فریزرتان اختصاص دهید. اگر به آن‌ها سری بزنید خواهید دید ظرف‌ها و مواد بسیاری هستند که بیخود در آن‌ها جا خوش کرده‌اند. امروز کار دیگری ندارید و کافی است این دو وسیله را تمیز و مرتب نمایید.

امروز که روز هجدهم اسفند است می‌توانید به سراغ اتاق‌خوابتان بروید. اولین کاری که لازم است انجام دهید باید زیورآلات رسمی و غیررسمی‌تان را جدا نمایید. سپس ببینید از کدام‌یک از این وسایل بیشتر استفاده می‌نمایید؛ آن‌ها را داخل یک جعبه دم دست بگذارید و بقیه را می‌توانید بسته به نوع آن‌ها داخل کمد قرار دهید.

در ۱۹ اسفند بهتر است سراغ کابینت‌های آشپزخانه بروید و آن‌ها را تمیز نمایید.

اگر در منزل کتابخانه دارید روز ۲۰ اسفند را به مرتب کردن کتابخانه‌تان اختصاص دهید.

در روز ۲۱ اسفند به سراغ میز پذیرایی‌تان بروید. خیلی از خانم‌ها معمولاً روی میز پذیرایی‌شان را از انواع آجیل و میوه‌جات و بیسکویت‌ها و شکلات‌ها پرکرده‌اند. باید ۷۵ درصد میز پذیرایی‌تان را خالی کنید.

۲۲ روز ۲۲ اسفند را به تمیز کردن و مرتب کردن کشوی لوازم‌آرایشی‌تان اختصاص دهید. لوازم‌آرایشی استفاده‌نشده یا تاریخ گذشته را دور بریزید.

روز بیست و سوم اسفند را فکر کنید که کدام‌یک از وسایل و مبلمان شما بی‌استفاده رهاشده است. بهتر است لجاجت به خرج ندهید و با صداقت کامل اسباب و اثاثیه‌ای را که لازم ندارید از خانه خارج کنید. از خود بپرسید که از هر وسیله‌ای چه استفاده‌ای می‌نمایید و اگر جوابتان هیچ استفاده‌ای می‌باشد بهتر است از دست آن اسباب خلاص شوید.

روز ۲۴ اسفند است و وقتش رسیده سراغ کارهای اساسی‌تر بروید. از امروز یک دیوار را در خانه انتخاب کنید و شروع به تمیز کردن آن نمایید.

در ۲۵ اسفند یخچال و فریزری را که مرتب و سبک کرده‌اید بشویید.

روز ۲۶ اسفندماه هم روز نظافت حمام و سرویس بهداشتی‌تان می‌باشد.

در روز ۲۷ اسفند با شامپو فرشتان سراغ قالی‌ها بروید و آن‌ها را به‌آرامی شستشو دهید. برای نتیجه بهتر بعد از شستشو فرش را جمع کنید و اجازه دهید یک روز کامل هوا بخورد.

روز ۲۸ اسفند از راه رسیده است و وقتان است که کل خانه را جاروبرقی و تی بکشید و فرش‌ها را دوباره پهن کنید

در روز ۲۹ اسفند یک گردگیری کلی نمایید و آماده تحویل سال نو باشید.

۳۰ اسفند هم سفره هفت‌سینتان را بچینید و عید را کنار خانواده‌تان جشن بگیرید.

حتما بخوانید: ماهیتابه چدنی – سوسک خانگی

بهترین کفسابی و پیچ ورولپلاک سنگ نما را از ما بخواهید.

1 نظر برای “چگونه در عرض ۲۰ روز خانه تکانی کنیم؟
  1. علی‌اصغر گفت:

    این عکسا رو که می بینم یاد بچگی هام می افتم اون زمان بود که ما فرش می شستیم الان دیگه همه فرشا رو میدن قالیشویی فلانی و برادران به جز مهدی بشورن :))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*