نحوه تمیز کردن قابلمه سوخته به صورت حرفه ای

برای همه ما اتفاق افتاده است که فراموش کنیم به‌موقع زیر اجاق‌گازمان را خاموش نماییم و همگی با صحنه سوختگی غذا و چسبیدن آن به ته ظرفمان مواجه شده‌ایم. اما نگران این حواس‌پرتی نباشید با راهکار زیر می‌توانید به‌راحتی ظروف سوخته خود را تمیز نمایید.

اجازه دهید همین اول کار یک توصیه جدی به شما بکنیم؛ هر گز با یک قاشق فلزی به جان قابلمه سوخته نیافتید. با این کار نه‌تنها به تمیزی قابلمه خود کمک نکرده‌اید بلکه آسیب جدی‌تری نیز به آن وارد کرده‌اید.

حتما ببینید: شست و شوی نمای ساختمان

اگر غذای شما به‌شدت سوخته و ته قابلمه شما چسبیده و با شستن معمولی از بین نمی‌رود بهتر است از معجزه جوش‌شیرین استفاده نمایید. مقدار زیادی جوش‌شیرین را ته ظرف سوخته بریزید و روی آن نیز آب بریزید. دقت نمایید آب فقط به‌اندازه‌ای باشد که روی جوش‌شیرین قرار بگیرد. اجازه دهید ظرفتان چندساعتی خیس بخورد و سپس به‌راحتی قابلمه را بشویید.

  • یک پیشنهاد دیگر این است که مقداری آب درون قابلمه سوخته بریزید تااندازه‌ای که سوختگی را کاملاً بپوشاند. از یک مایع ظرف‌شویی چند قطره درون آب بریزید. دستمالی که روغن را به خود جذب می‌نماید را درون این محلول قرار دهید به شکلی که دستمال درون آب شناور گردد. بعد از یک ساعت می‌توانید قابلمه‌تان را به‌راحتی بشویید.
  • اگر غذای داخل قابلمه تفلون شما سوخته باشد به‌راحتی و تنها با مقداری آب و سرکه می‌توانید آن را تمیز نمایید. آب را بجوشانید و همراه سرکه درون تفلون بریزید. اجازه دهید تا دو ساعت خیس بخورد و سپس به‌راحتی سوختگی را پاک نمایید.
  • راه‌حل دیگر نیز این است که دو قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را در نصف فنجان آب حل کنید و درون قابلمه سوخته و سیاه شده‌تان بریزید و آن را مجدد روی شعله اجاق‌گازتان بگذارید و اجازه دهید ۱۰ دقیقه‌ای بجوشد.

قابلمه‌ها و ظروفی که از جنس روی باشند در طول زمان سیاه و کدر می‌شوند. اگر غذای درون این قابلمه‌ها سوخته باشد می‌توانید با این روش آن را به‌راحتی پاک‌کنید. کمی آب، نمک و آب‌لیمو را درون قابلمه ریخته و اجازه دهید یک ربع روی اجاق‌گاز بجوشد. سپس با مایع ظرف‌شویی ظرفتان را بشویید.

حتما بخوانید: کفسابی

1 نظر برای “نحوه تمیز کردن قابلمه سوخته به صورت حرفه ای
  1. علی‌اکبر گفت:

    این روشی که گفتین رو امتحان نکردم ولی در مورد خودم راستش من قابلمه خونمون بسوزه میندازمش سطل اشغال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*