نکاتی مهم درباره مراقبت از خرگوش در منزل که باید حتما بدانید

خرگوش حیوانی بسیار شیرین و بانمک بوده و بسیاری به آن علاقه وافری دارند. در صورتی که شما نیز علاقه مند به خرگوش بوده و می‌خواهید در خانه خود یکی از آنها را داشته باشید و از آن مراقبت نمایید، باید شیوه نگهداری و اینکه چه غذاهایی به آنها بدهید را به صورت کامل بدانید. به این دلیل که مراقبت از خرگوش آن هم در خانه، قواعد خاص خودش را داشته که باید رعایت شود. در ادامه به راهکارهای مراقبت و نگهداری از خرگوش می‌پردازیم.

به عنوان نکته نخست بایستی حواستان به دمای محیطی که این حیوان در آن قرار گرفته است باشد. دقت کنید که دما نه زیاد گرم باشد و نه زیاد سرد؛ زیرا خرگوش بسیار به دما حساس است. هم چنین پیش از اینکه خرگوش بخرید تصمیم درست را بگیرید. چراکه خرگوش جزو حیوانات جونده طبقه بندی می‌شود که می‌تواند به وسایل شما آسیب وارد نماید. بعضی از کسانی که اقدام به خرید خرگوش می‌کنند هیچ پیش زمینه و آگاهی در رابطه با این حیوان نداشته و پس از اندک زمانی دیگر علاقه‌ای به نگهداری از آن نشان نمی‌دهند. این افراد معمولاً به سرعت آن را فروخته و از منزل خود خارج خواهند نمود. اما واقعاً دلیلش چیست؟


یکی از مه‌ترین دلایل این امر این است که پس از اندک زمانی متوجه خواهید شد که خرگوش دستشویی بسیار زیادی در روز انجام می‌دهد و حجم ادرار آن بسیار زیاد است؛ همچنین در طول روز غذای زیادی نیاز خواهد داشت که به سادگی از پس آن بر نخواهید آمد.

علاوه بر این‌ها، این موضوع را نیز به خاطر بسپارید که بایستی مکانی بزرگ را برای آن در نظر بگیرید و یا قفسی بزرگ برای آن تهیه نمایید تا به راحتی بتواند در آن به این ور و آن ور برود.

از یاد نبرید که خرگوش نباید از شما بترسد. باید فضولات خرگوش هر روز یا هر دو روز یک بار از محل نگهداری آن جمع آوری شده و تمیز نگه داشته شود.

یک نکته دیگر نیز این است که خرگوش نیاز به بازی داشته و باید هم بازی خوبی برای آن باشید و بگذارید تا در روز چند دقیقه‌ای از محل خود خارج شده و در محیط بازی نماید و بدود که در واقع نوعی ورزش برایش به حساب می‌آید.

به علاوه کاه و علف خشک باید همیشه برای خرگوش فراهم شود.

هنگامی که توانستید کلیه شرایط فوق را فراهم نمایید، می‌توان گفت که شما می‌توانید از خرگوش نگهداری کنید.
ولی اگر نتوانستید این شرایط را مهیا کنید، پیشنهاد می‌کنیم که از نگهداری آن انصراف دهید؛ زیرا هم خرگوش و هم شما هر دو اذیت خواهید شد.

تغذیه‌ی خرگوش

در مورد تغذیه خرگوش، این نکته را باید بدانید که در حدود ۸۰ درصد از غذای خرگوش را یونجه خشک تشکیل داده و ۲۰ درصد باقیمانده شامل سبزیجات تازه از جمله جعفری و گشنیز و غیره می‌باشد و کمتر از ۱ درصد آن را غلات تشکیل می‌دهند.

یونجه منبعی بسیار غنی از فیبر بوده و بایستی تا آخر عمر خرگوش به آن خورانده شود.

هم چنین دقت کنید که گندم و ارزن نباید به خرگوش خورانده شود.

از یادتان نرود که شما نمی‌توانید تنها با خوراندن کاهو و هویج و سایر سبزیجات مورد مصرف انسان تمام نیازهای یک خرگوش را براورده نمایید.

نکته دیگر آن که کاهو پیچ یا کاهو کلمی سبزیجات مناسبی برای خرگوش نبوده و نباید در اختیار آن قرار گیرد! زیرا مشکلات عدیده‌ی گوارشی مانند اسهال کشنده را برای آن ایجاد خواهد نمود.

رها کردن خرگوش در طبیعت

به هیچ عنوان خرگوش خانگی و اهلی را در طبیعت وحشی رها ننمایید؛ زیرا مرگ حیوان را رقم خواهید زد. بعضی از مردم خرگوش را در طبیعت رها می‌کنند به این تصور که شرایط مناسبی برای آن فراهم شود اما اشتباه تصور می‌کنند و موجبات از بین رفتن آن را فراهم می‌نمایند.

طبیعت آلوده و خشن، به هیچ عنوان محل مناسبی برای یک خرگوش خانگی نبوده و دیر یا زود خرگوش در طبیعت جان خواهد سپرد.

منبع: کفسابی و نماشویی

1 نظر برای “نکاتی مهم درباره مراقبت از خرگوش در منزل که باید حتما بدانید
  1. سینا گفت:

    ما یکی از فامیلامون یه خرگوش داشت به قدری گرفتاری داشت که دیگه بیخیالش شدن کل وسایل خونه رو جویده بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*