انواع کف‌پوش و ویژگی های آن ها را بشناسید (قسمت ۱)

به لایه‌هایی که کف یک ساختمان یا هر جای دیگر را می‌پوشاند کف‌پوش ‌گویند. عملیات پوشیدن کف در صنعت ساختمان را کف‌سازی می‌گویند. پوشش‌های کف با در نظر گرفتن نکات اقتصادی و عملکردهای مختلف مورد نیاز، از نظر جنس و کاربرد انواع مختلفی دارند.

دسته بندی کف پوش‌ها بر مبنای جنس و اجزای تشکیل دهنده

از دیدگاه مواد تشکیل دهنده، کف پوش‌ها به انواع مختلف دسته بندی می‌شوند.

کف سازی بتنی

یکی از پرکاربردترین کف سازی ها کف‌سازی بتنی است و در تمام ساختمان‌ها در سراسر جهان استفاده‌ی بسیار معمول و محبوبی دارد. این نوع کف‌سازی نسبتاً کم هزینه و مقاوم است، کاربرد آن در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی می‌باشد. اجرای آن دو مرحله‌ی پایه و مرحله‌ی روکش دارد، مرحله‌ی پایه روی سطح خاکی که به‌خوبی فشرده شده قرار می‌گیرند که حدوداً ۷۵ تا ۱۰۰ میلی‌متر قطر دارد و این سیمان متشکل از ۴۰ درصد ملاط آهک و ۶۰ درصد مصالح درشت دانه می‌باشد. پس از این مرحله، پوشش سفت شده‌ی ۴۰ میلی‌متری قرار می‌گیرد که پنل های آماده را در بر می‌گیرد. پنل هایی که توسط نوارهای مجزای چوبی، شیشه‌ای یا آزبست به قطر ۱٫۵ تا ۲ میلی‌متر به هم متصل شده‌اند، به‌طور پی در پی پشت سرهم قرار می‌گیرند.

به‌منظور اینکه بین دو مرحله اتصال مناسبی ایجاد شود، پیش از قرار دادن پنل ها، دوغاب سیمان را برای مرحله‌ی بتون پایه در نظر می‌گیرند.

پوشش گلی یا کاه گلی کف

کلوخ متلاشی شده، گل یا کاه گل است که متشکل از سنگریزه و خاک رس می‌باشد و بیشتر برای آب و هوای کویری مناسب است. این نوع کف سازی در خانه‌های مقرون به‌صرفه به‌خصوص در روستاها کاربرد دارد. روی سطح لایه سخت زمین، به لایه‌ای مجهز شده که از گل ولای پر شده است.

پوشش کف آجری یا آجر کف

این نوع کف‌سازی مقرون به‌صرفه بوده و به همین دلیل اکثراً در انبارها و کارخانه‌ها استفاده می‌شود. آجرها یا بر روی سطح صافشان قرار داده می‌شوند یا بر روی لبه‌شان گذاشته می‌شوند. جهت پیاده سازی کف‌پوش باید آجرهای با کیفیت مناسب به کار روند. لایه آجر روی کف ماسه‌ای یا سطح بسیار نازکی از بتن جای می‌گیرد. در هر دو، فاصله بین آجرها توسط ملاط سیمان تراز می‌شود و کار پایان می‌یابد.

کف‌پوش آجری یا آجر کف یکی از قدیمی‌ترین انواع کف‌ها است. کف آجری بیشتر برای حیاط‌ها، فروشگاه‌ها و انبارها توصیه شده است.

کف‌پوش موزاییکی

از دیگر کفپوشهای رایج است که عموماً برای اتاق‌های غذاخوری، ادارات، حمام‌ها، بیمارستان‌ها و غیره پیشنهاد می‌شود. موزاییک سیمانی مرمرنما در حقیقت یک سطح بتنی با نوع خاصی از تراکم مرمر جای گرفته در آن، می‌باشد؛ حدود ۸۰ درصد از سطح این موزاییک‌ها توسط تراشه‌های مرمر پوشش می‌یابند.

کف‌پوش‌های سنگی

کفپوشهای سنگی ماهیتی خنک دارند و از سطحی سخت برخوردار هستند و در آب و هوای گرم مناسب می‌باشند و جاذب گرد و غبار و مواد حساسیت زا نمی‌باشند، اما عایق صوتی خوبی و عایق گرمایی خوبی نیستند و مناسب مناطق سردسیر نیز نمی‌باشند. لکه و چربی که روی سنگ ایجاد شود به‌سختی پاک می‌شود. این کف پوش‌ها طبیعی، دل‌نشین و همیشه جذاب هستند.

سنگ‌ها جهت نصب و پیاده سازی روی سطح ملاط در حدود ۲۵ میلی‌متری که بر سطح بتنی توزیع شده، جای می‌گیرند.

کف سازی با سنگ مایع

از نظر شکل و نحوه پیاده سازی هم ردیف با کف‌پوش اپوکسی می‌باشد اما ترکیبات شیمیایی خاص و ویژه این ماده باعث شده تا این کف‌پوش در قیاس با اپوکسی کیفیت بالاتر و ماندگاری بهتر و شفافیت را به همراه داشته باشد و در نتیجه در حال حاضر در اجرای کفپوشهای سه بعدی جانشینی برای اپوکسی به شمار می‌رود.

سرامیک‌های کف

سرامیک‌ها جایگزینی مناسب جهت کف‌پوش موزاییک سیمانی مرمر نما می‌باشد، اما مقاومت آن پایین‌تر بوده و خیلی زود ترک بر می‌دارد. سرامیک‌ها معمولاً در ساختمان‌های اداری، مسکونی و تجاری استفاده می‌شوند. کاشی متشکل از خاک رس و سیمان بوده و در سایزهای استاندارد در کارخانه، در شرایط نظارت شده به دست می‌آیند. برای نصب این کف پوش‌ها بر پایه‌ی بتن، ملاط قطور حدود ۳۰ میلی‌متری ریخته می‌شود و سپس این کاشی‌ها را توسط ماله یا چکش چوبی محکم می‌کنند. این نکته را مدنظر قرار دهید که قبل از قرار دادن کاشی‌ها دوغاب سیمان رقیقی استفاده نمایید تا زیر و کناره‌های کاشی به اتحاد و اتصال خوبی برسند. در روز بعد محل پیوستگی کاشی‌ها تا عمق پنج میلی‌متر توسط ملاط شل پاک شود، بعد از آن با دوغاب سیمان رنگی پر شود تا سطح رویی کف‌پوش، به رنگ یک دستی برسد. سپس کف‌پوش کاشی به مدت یک هفته نیاز به نگهداری و دوغاب دارد؛ اما ملاط سیمان با استفاده از ماسه‌ها که کنترل کردن اندازه دانه بندی، پاکیزگی و سطح کیفی آن کار سختی است مهیا می‌شود که توسط چسب کاشی، ملاط را می‌توان حذف کرد.

کف‌پوش سنگ مرمر

این سنگ سنگی طبیعی است که اگر به‌طور مناسبی پیاده سازی شود، به کف‌پوشی زیبا مبدل می‌شود. سنگ مرمر یکی از شیک‌ترین و مدرن‌ترین کف‌پوش‌هایی است که در منزل به کار می‌رود.

قطعات سنگ مرمر با قطر حدود ۲۵ میلی‌متر برش می‌خورند و مثل کاشی‌های دیگر روی کف قرار می‌گیرند. سطح این سنگ‌ها جهت درخشش با ماشین‌های پرقدرت صیقل می‌شود. این نوع کف‌پوش به‌طور وسیعی در بیمارستان‌ها و معابد کاربرد دارند.

کف سابی سنگ و نماشویی را تنها از تیم «خدمات کفسابی» بخواهید.

2 نظر برای “انواع کف‌پوش و ویژگی های آن ها را بشناسید (قسمت ۱)
 1. امیرحسین گفت:

  این عکس آخری از کفپوش سنگی واقعا لوکس و شیک بود احسنت بر شما
  خیلی کار تمیزیه
  من کلا سایت شما رو دنبال می کنم الحق که استاد کفسابی و نماشویی هستین

 2. مائده گفت:

  به نظرم کف بتنی بهترین کف هست
  چون هم حس محکم بودن رو به ادم میده
  هم در برابر همه چی مقاومه شدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*