سنگ‌های مناسب جهت به‌کارگیری در پاگرد و پله منازل

به علت قیمت بالای گرانیت برخی افراد مرمریت درجه دوم را برای استفاده در پلکان به کار می‌برند که بسیار غلط است؛ اما با این وجود برخی مرمریت ها مانند مرمریت خوبسنگان، گل‌بهار، صلصالی، کوثر، خوی و… نیز برای کاربرد در راه پله پیشنهاد می‌شوند. ولی باید بدانید که بهترین انتخاب برای پله و پاگرد منزل، سنگ گرانیت می‌باشد. این سنگ بسیار سخت و مقاوم است. دانستن این نکته خالی از لطف نیست که قیمت برخی از سنگ‌های مرمر در اندازه پله بسیار از برخی سنگ‌های گرانیتی بیشتر می‌باشد، با توجه به هزینه‌ای که می‌توانید انجام دهید، گزینه‌های مختلفی برای انتخاب وجود دارد، اگر قصد دارید سنگ مرمریت را در پلکان ساختمان‌های تجاری و اداری و مدارس خود که دارای ترافیک رفت و آمد زیادی است به کار ببرید، نباید از جنس مرمریت درجه دو استفاده نمایید و باید حتماً از جنس‌های مناسب و درجه ۱ آن استفاده نمایید و اگر خارج از این باشد پس از مدت زمانی تعمیرات آن هزینه‌های سنگینی را برای شما به وجود خواهد آورد. سنگ مرمریت را جهت استفاده در دیوار راه پله و کف آن نیز می‌توان به کار برد. دلیل انتخاب این سنگ از سوی مصرف کنندگان، قیمت مناسب و رنگ روشن آن می‌باشد. سنگ مرمریت جوشقان، سنگ مرمریت آباده، سنگ مرمریت اداوی، سنگ مرمریت صلصالی، سنگ مرمریت هرسین و سنگ مرمریت کوه سفید جهت استفاده در راه پله کاربرد زیادی دارند و سنگ مرمریت دهبید و سنگ مرمریت خوی که قیمت بالاتری دارند در مواردی که قیمت برای مصرف کننده اهمیتی ندارد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اگر سنگ پله و زیر پله جاذب الرطوبه باشند، اصولاً مایعات و آلودگی‌ها را جذب نموده و روی سطح لک ایجاد می‌کنند.

توجه به این نکته ضروری است که سطح پلکان قسمتی از ساختمان که در محوطه‌ی باز قرار دارد حتماً باید  اصطکاک و تماس کافی داشته باشد تا در هنگام بارش باران و یخبندان‌های زمستانی برای افرادی که بر روی آن تردد می‌کنند لیز خوردن و صدمه دیدگی برای آن‌ها ایجاد نکند. به‌منظور فراهم کردن اصطکاک مورد نیاز روی سطح سنگ راهکارهای متعددی وجود دارد مثل شیار زدن، فلیم کردن، تیشه‌ای نمودن و برجسته کردن لبه پله،

سنگ پله‌های وارداتی از قبیل سنگ امپرادور لایت یا سنگ آبی نروژ سنگ امپرادور دارک، مشابه سنگ پله مرمری، فقط در پروژه‌های مدرن و شیک استفاده می‌شوند و از قیمت زیادی برخوردار می‌باشند.

از مواد شوینده با ترکیب اسیدی معمولاً جهت از بین بردن آلودگی و جرم‌ها از روی سنگ استفاده می‌شود، اما پله‌هایی که سنگی از جنس تراورتن و مرمریت دارند، آن تلالو قبلی را در برابر اسید نخواهند داشت و در صورت پافشاری در به کار بردن سنگ پله از جنس تراورتن و مرمریت، چرمی کردن سطح نهایی سنگ روش آن می‌باشد، با این عمل اگرچه براق بودن و شفاف بودن سنگ را از بین می‌برد، اما بعد از شستشو با مواد شوینده صدمه کمتری می‌بیند، اما سنگ پله گرانیتی هیچ واکنشی به اسید بروز نمی‌دهد و نیاز به الزامات خاصی برای نصب و محفوظ ماندن آن‌ها نیست.

دانستن این نکته هم حائز اهمیت است که بعضی از سنگ‌ها بعد از جذب نمودن آب، در املاح درون خود محلول می‌شوند و به سطح نفوذ نموده و بعد از عمل تبخیر، شوره باقی می‌ماند و منظره شکیلی ایجاد نمی‌شود، بنابراین، جذب آب سنگ پله باید همیشه کم باشد. انواع سنگ‌های کریستالی (چینی)، سنگ‌های گرانیت و مرمریت جذب آب کمی دارند و لایم استون‌ها، به دلیل جذب آب بالایی که دارند، پیشنهاد نمی‌شوند، ولی اگر کاربرد لایم استون ضروری است، انواع گوهره و بوژان از کیفیت بهتری برای این هدف برخوردار می‌باشند.

مطالب پیشنهادی » سنگ فرش کف باغ

خدمات كفسابي سنگ را تنها از ما بخواهید.

2 نظر برای “سنگ‌های مناسب جهت به‌کارگیری در پاگرد و پله منازل
  1. ریحانه گفت:

    عجب پله های زیبا و قشنگ و لوکسی بود واقعا بایستی آفرین گفت به سازنده این نوع پله ها
    امیدوارم که در کسب و کارتون موفق باشین خیلی خیلی مطلب خوبی بود من زیاد آشنا نبودم اصلا

  2. محمدرضا گفت:

    متاسفانه خیلیا به این موضوعات کم توجهی می کنن و این باعث میشه که راه پله زشتی داشته باشن … راه پله هم که یکی از مشاعاته باعث میشه که کل ساختمان زشت به نظر برسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*