انواع مختلف کف‌پوش‌های ورزشی (Sport Flooring) داخل سالن

اصولاً کفپوشهای ورزشی بر اساس میزان و شکل قابلیت ارتجاعی‌شان، گروه بندی می‌شوند. به‌طور کلی دو نوع قابلیت ارتجاعی وجود دارد ۱- نقطه‌ای (متمرکز) و ۲- نقطه‌ای (گسترده) که با ترکیب آن‌ها، چهار نوع کف‌پوش ایجاد می‌شود.

 • الف- کف‌پوش ورزشی باقابلیت ارتجاعی نقطه‌ای (Point-elastic): حالت آن فنری و نرم بوده که محدوده تغییر شکل آن محدود می‌باشد و هدف از طراحی آن تحمل بارهای متمرکز، می‌باشد.
 • ب- کف‌پوش ورزشی مخلوط شده (Mixed Sport Floor): این مورد هم دارای حالت فنری و نرم می‌باشد که همراه با بخش‌های نگه‌دارنده و تقویت کننده است. حوزه کنترل تغییر شکل محدود بوده اما محدوده تحمل بار آن مناسب است.
 • ج- کف‌پوش ورزشی ترکیبی (Combined Sport Floor): ترکیب نوع با ارتجاع نقطه‌ای و گسترده، به نحوی که در توزیع فشار بار روی کف، حوزه کنترل وسیع است.
 • د-کف‌پوش ورزشی باقابلیت ارتجاعی منطقه‌ای یا وسیع (Area-elastic): این کف‌پوش در مقابل تغییر شکل و خم شدن استحکام لازم را دارا بوده و در محدوده‌ای گسترده حالت فنری را داراست.

کف‌پوش‌های دارای قابلیت ارتجاعی منطقه‌ای یا وسیع، تقاضای بیشتری را از سوی متقاضیان دارا می‌باشد و دلیل آن‌هم انعطاف پذیری مناسب و بهره‌وری اقتصادی زیاد می‌باشد.

از ویژگی‌های این کف‌پوش، استحکام و دوام و طول عمر بالا و در عین حال نگهداری آسان‌تر در مقایسه با انواع دیگر کف پوش‌ها می‌باشد. این کف‌پوش، در بسیاری از پروژه‌ها کاربرد دارد. همچنین برای اهداف مختلفی می‌توان از آن استفاده نمود، از جمله این اهداف می‌توان به برگزاری رویدادهای اجتماعی و فرهنگی و… اشاره نمود.

کف‌پوش‌های دارای قابلیت ارتجاعی نقطه‌ای، عموماً جهت استفاده در ورزش‌های سنگین با دستگاه‌های ثابت بر روی زمین مانند باشگاه‌های بدن‌سازی استفاده می‌شوند.

ساختار کف‌پوش باقابلیت ارتجاعی منطقه‌ای یا وسیع

معمولاً پوشش انواع کف‌پوش‌ها به دو شکل است:

 1. چوب سخت
 2. لاستیک

هریک از این پوشش‌ها جهت استفاده در شرایط مختلف، تولید می‌شوند. در حالت پوشش چوب سخت، می‌توانید از انواع یک یا چند لایه استفاده نمایید اما در پوشش‌های لاستیکی، این تنوع‌ها مبتنی بر تنوع مواد می‌باشد.

رایج‌ترین و متداول‌ترین مواد استفاده شده در پوشش‌های لاستیکی، شامل موارد زیر می‌باشد:

 • کائوچو (Caoutchouc)
 • لینولئوم (Linoleum)
 • وینیل (Vinyl)

کف چوبی، کمتر استفاده می‌شود، چون نقاط ضعف بسیاری را در بر می‌گیرد از جمله در شرایط انبساط و انقباض و متأثر از شرایط و سطوح مختلف رطوبت هوا، احتمالاً دچار ترک، شکاف، شکستگی و یا خمیدگی‌هایی در آن خواهد شد.

پوشش‌های لاستیکی به همراه زیر کف‌های خود به‌صورت یکپارچه و یک دست اجرا و پیاده سازی می‌شوند.

کف‌پوش ورزشی با پوشش لاستیکی، باریک، قابل انعطاف و ساخته شده از انواع مواد لاستیکی.

کف‌پوش ورزشی با پوشش چوب سخت یک لایه و عدم انعطاف پذیری، سخت و دارای اجزاء چوبی جامد یک لایه، با زبانه و شیارهای اتصال مرتبط به آن‌ها.

کف‌پوش ورزشی با پوشش چوب سخت حالت چند لایه داشته و ضخامت آن بین ۱۲-۲۲ میلی متر می‌باشد، دارای ساختار چند لایه بوده و قابلیت انعطاف بالایی دارد.

الزامات اجباری کف‌پوش‌ها بر مبنای استانداردهای کشور آلمان (DIN V 18032-2)

۱٫ کنترل تغییر شکل

محدوده‌ی حوزه تغییر شکل، در شعاع ۵۰۰ میلی متری از نقطه با ضربه‌ی عمودی باشد (با انداختن وزنه‌ای به وزن ۲۰ کیلوگرم بر روی آن، حد اکثر اختلاف در تغییر شکل ۱۵ درصد باشد).

۲٫ برگشت توپ

بالاترین درصد ارتفاعی که یک توپ بسکتبال، در اثر برخورد با زمین به بالا برگشت می‌کند باید حداقل ۹۰ درصد یا کمتر در قیاس با زمین‌های سختی که قابلیت ارتجاع ندارند باشد.

در این تست توپ بسکتبال از ارتفاع یک متر و هشتاد سانتی متری بر روی کف سیمانی و کف‌پوش ورزشی رها می‌شود و تفاوت‌ها مورد مقایسه، قرار می‌گیرد.

۳٫ کاهش فشار ضربه

به قابلیتی در ساختار کف‌پوش که ضربه‌ی ناشی از برخورد با کف را جذب می‌کند،  کاهش فشار می‌گویند. میزان قابلیت ارتجاعی کف‌پوش، توانائی کف در جذب این شوک یا ضربه، تعیین می‌نماید و البته باید به صورتی باشد که فشار ناخواسته‌ای به پا و کمر ورزشکار، تحمیل ننماید. در این تست، نباید ورزشکار در معرض بیشتر از ۴۷ درصد فشار ناشی از ضربه (نیروی عکس‌العمل) قرار گیرد.

۴٫ میزان لیز بودن (اصطکاک)

میزان توانایی جهت چرخیدن در زمان انجام حرکات مختلف روی کف و لیز نخوردن روی آن را گویند (حداکثر در فاصله ۴/۰ تا ۶/۰ میلی متر).

۵٫ عکس‌العمل و واکنش نسبت به بارهای غلتان (مثل چرخ)

حداقل فشاری که آسیب به کف ایجاد نکند، باید ۱۵۰۰ نیوتن باشد.

۶٫ استاندارد تغییر شکل

هدف از این مورد، تغییر شکل عمودی کف‌پوش تحت فشار بار روی آن می‌باشد. حداقل خمیدگی یا فرو رفتگی در نظر گرفته شده باید ۳/۲ میلی متر باشد.

خدمات کفسابی: سنگسابی تهران و نماشویی ساختمان را تنها از ما بخواهید.

2 نظر برای “انواع مختلف کف‌پوش‌های ورزشی (Sport Flooring) داخل سالن
 1. کیانا گفت:

  کفپوش مدرسه ما واقعا افتضاح هست
  اصلا هزینه نکردن براش باید این پست رو بفرستم براشون

 2. مبین گفت:

  خیلی خوب بود
  چند وقته برای باشگاهی که تاسیس کردم به دنبال کفپوش مناسب می گردم ولی هرجا که میرم همه میگن برا ما بهترین هست
  متاسفانه گرفتاری شدیم
  خیلی خیلی ممنون و متشکرم از مطلب بسیار خوب و جامعتون عزیزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*