سنگ مناسب برای نمای ساختمان (قسمت ۲)

در قسمت پیشین این نوشتار، نکاتی را راجع به انتخاب سنگ نمای مناسب برای ساختمان برشمردیم. در این قسمت نیز به ادامه این مبحث برای شما عزیزان علاقه مند به کف سابی سنگ خواهیم پرداخت.

با مد نظر قرار دادن گوناگونی زیادی که رنگ و طرح سنگ تراورتن دارا می‌باشد، این سنگ توانسته است موقعیت مناسبی به‌عنوان سنگ نما داشته باشد و با در نظر گرفتن بخش هزینه می‌توان گفت بهترین انتخاب برای گزینش سنگ نما، سنگ تراورتن می‌باشد و بر خلاف قیمت ارزان‌تری که دارد از مقاومت بالاتری در مقایسه با سنگ  سنداستون برخوردار می‌باشد. سنگ تراورتن در میان مردم به‌عنوان یک نوع سنگ شکننده رایج شده است اما این فرضیه در بناهای تاریخی شهر رم ایتالیا که بیش از ۳۰۰ سال از ساختشان می‌گذرد و  سنگ تراورتن را به‌عنوان سنگ نما مورد استفاده قرار می‌دهند، این نظریه اشتباه کاملاً باطل می‌شود. تراورتن ذاتاً از سطحی متخلخل بهره‌مند می‌باشد که این تخلخل به‌علاوه جنس آهکی آن، ارتباط مناسبی با سیمان برقرار می‌کند و موجب اتصال بهتر و محکم‌تر در هنگام نصب می‌شود و بنابراین به‌عنوان سنگ نما از قوام و دوام خوبی برخوردار باشد و به همین دلیل،  سنگ تراورتن مناسب‌ترین انتخاب جهت سنگ نما می‌باشد. در بازارهای جهانی بیشتر رنگ‌های شکلاتی، سفید و کرم روشن تراورتن مورد اقبال و استفاده قرار می‌گیرند.

استفاده از سنگ تراورتن در ایران طی سالهای اخیر با پیشرفت فن آوری ماشین آلات استخراج و فرآوری، توسعه یافته است. در گذشته سنگ تراورتن یکی از زشت‌ترين سنگ‌ها محسوب می‌شده است، اما با تغییراتی که در فراوری و پردازش آن انجام شده است و همچنین توسط ارتقای سطح تکنولوژی و فناوری جای خود را میان مصرف کنندگان باز نموده است؛ اما مهم این است که بدانیم تا چه موقع استقبال خوب از این سنگ ادامه می‌یابد و باید در نظر بگیریم که اگرچه پیشینه کاربرد رزین در فرآوری تراورتن فقط ۲۰ سال است اما عمر يك نما نيز از اين زمان بیشتر نيست‌ و حتی پس از اين زمان هم سنگ نمای تراورتنی زایل نمی‌شود، بلكه فقط مقداری ظاهر آن تغییر کرده و زيبايی رزين شده قبل را ندارد‌ و به صورتی است که انگار از اول اصلاً سنگ نما رزين و صیقل نشده است؛ ظاهر آن نیز دارای سوراخ‌های بسیاری می‌باشد كه اين نیز البته از انواع سنگ نما به‌حساب می‌آید و به‌علاوه با مقداری هزینه می‌توان آن را دوباره مرمت و استفاده نمود و بنابراین اخیراً استقبال از این سنگ بسیار در سطح خوبی می‌باشد.

باید به این نکته اشاره کرد که طریقه نصب کردن سنگ نما با دیگر سنگ‌ها فرق می‌کند. با در نظر گرفتن اختلاف دمای محل در هنگام شب و روز و نیز تغییرات فصل‌ها و بنابراین انبساط و انقباض سنگ، اگر جهت نصب نمودن سنگ نما دوغاب سیمان به کار رفته باشد، ممکن است سنگ از روی نما جدا شود، در نتیجه بایستی با اسکوپ کردن پشت سنگ بر روی نما سنگ نما را در جای خود محکم نمود، وگرنه باید مدتی بعد که از نصب سنگ نما گذشت،  آن‌ها را برای ممانعت از افتادن یکی‌یکی به نما پیچ نمود؛ که ظاهر مناسبی به نمای ساختمان نمی‌دهد، بنابراین بهتر است مبلغی را که می‌خواهیم پس از نصب سنگ نما برای این عمل خرج کنیم، پیش از نصب برای اسکوپ کردن آن استفاده شود. راهکار دیگر نصب سنگ نما به روش خشکه چینی معروف است، در این روش قبل از نصب سنگ نما بایستی توسط پروفیل و نبشی‌های فلزی پشت کار را شاسی کشی نموده و سنگ‌ها را به‌وسیله گیره روی شاسی محکم نمود.

 در ایران و به‌خصوص در مناطق گرم سیر استفاده از این سنگ برای نما از قدیم رایج بوده، چرا که رنگ روشن آن باعث می‌شود تا گرمای زیادی به نمای ساختمان جذب نشود. مقاومت این سنگ در مقابل هوازدگی سطحی و عمقی نسبتاً مناسب است و در بعضی از موارد، سنگ چینی در این موضوع می‌تواند با سنگ‌های تراورتن و گرانیت هم رقابت کند.

موارد مهم در حین نصب سنگ نما:

 • برای اتصال سنگ نما به پشت کار از راهکارهای مناسبی مثل اسکوپ کردن یا رول پلاک کردن استفاده نمایید.
 • سنگ باید مطابق با شرایط آب و هوای منطقه گزینش شود.
 • اگر نما را به‌صورت تر پیاده سازی کنیم باید سیمان تازه و ماسه شسته شده را برای ملاط به کار ببریم و عیار ملاط به کار رفته برای هر متر مکعب باید ۴۰۰ کیلوگرم باشد.
 • در گوشه‌ها و نبش‌ها بایستی سنگ‌های نما به شکلی کاملاً  گونیا مورد استفاده قرار گیرند.
 • باید نمای کار شده با نقشه‌های اجرایی منطبق باشد.
 • سفت کاری انجام شده به‌عنوان زیر کار باید تراز باشد.
 • سنگ‌ نمای استفاده شده در لبه بالای تراس‌ها و پنجره‌ها، بایستی لبه‌ای را به‌عنوان آب‌چکان داشته باشند.
 • در سنگ نماهایی از جنس آهکی نیز  بایستی تمیز نگه داشتن و عدم ریختن ملاط بر روی آن را مورد نظر و توجه قرار داد چون تمیز نمودن آن دشوار است.

مطالب پیشنهادی » کف باغ

پیچ رولپلاک سنگ نما

2 نظر برای “سنگ مناسب برای نمای ساختمان (قسمت ۲)
 1. دانیال گفت:

  من به نظرم کلا استفاده از سنگ برا نمای ساختمان دیگه خز شده الان باید متریال های جدید کم کم استفاده بشه بعد سنگ فرسایش پیدا می کنه و ازین داستانا داره کلا
  حالا نمیدونم متخصصان باید نظر بدن ولی دیگه سنگ عمرش گذشته

 2. رقیه گفت:

  چیزی که ما شنیدیم اینه که باید نمای ساختمان رو مطابق با نمای همسایه استفاده کنی حالا نمیدونم درسته یا نه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*