۷ ویژگی خانه دارهای حرفه ای را بشناسید!

مانند هر کار دیگری خانه‌داری هم نیازمند دانستن اصول و قوانین خاصی می‌باشد و برای این کار هم باید برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشد تا نتیجه مناسبی بگیرید. در این مقاله تلاش می‌کنیم راهکارهایی را با شما در میان بگذاریم که با عمل به آن‌ها می‌توانید همواره شاهد خانه‌ای تمیز و منظم باشید.

با عمل به این راهکارها دیگر خانه‌داری برایتان سخت و طاقت‌فرسا نخواهد بود.

تبلیغ: نماشویی

۱. همیشه خانه را مرتب نگه‌دارید.

برای اینکه یک کدبانوی نمونه باشید پیشنهاد می‌کنیم همیشه خانه را مرتب نگه‌دارید. برای منظم نگه‌داشتن منزل لازم است برنامه‌ریزی نمایید. با داشتن یک برنامه‌ریزی مناسب به‌راحتی می‌توانید کارهایتان را پیش ببرید.

در برنامه‌ریزی برای مرتب نگه‌داشتن منزلتان به این نکات هم توجه فرمایید.

 • پیشنهاد اول همان برنامه‌ریزی روزانه برای رسیدن به امور نظافت منزل می‌باشد.
 • هرروز خانه‌تان را گردگیری کنید
 • آن قسمت از مکان‌هایی که بیشتر اعضای خانواده در آن رفت‌وآمد دارند مانند آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی هرروز تمیز نمایید.
 • ظروف شسته شده که روی آب‌چکان هستند را حتماً سر جایشان برگردانید.
 • هفته‌ای یک روز را به تمیز کردن یخچالتان اختصاص دهید.
 • سر هر هفته باقی‌مانده غذاهای تلنبار شده را حتماً دور بریزید.
 • برای جارو کردن منزل هم برنامه داشته باشید. مکان‌هایی از منزل را که تردد در آن زیاد است هر دو روز یک‌بار جارو بکشید. بسته به میزان استفاده‌تان از محل‌های مختلف برای جارو کشیدنشان برنامه‌ریزی داشته باشید.
 • یادتان باشد داخل کمد و کابینت‌ها هم نیاز به مرتب شدن دارد.
 • وسایلی که در سرویس‌های بهداشتی استفاده می‌شود به‌طور مداوم باید تعویض گردد.
 • به یاد داشته باشید کل خانه شما نیازمند مرتب شدن می‌باشد و نباید جایی را از قلم انداخت.

۲. کمد لباس را فراموش نکنید.

هنگامی‌که مشغول مرتب کردن منزل هستید کمدها را فراموش نکنید. لباس‌ها باید در جای مناسب خود داخل کمدها قرار بگیرند. بهتر است در کمدها همیشه لباس‌های مخصوص به فصل را داشته باشید و لباس‌های اضافی‌تان را جمع نمایید. با عمل به این توصیه ساده صاحب کمدهای مرتب خواهید بود.

۳. به خریدهایتان سروسامان بدهید.

اغلب خریدهای خانه هم به عهده خانم‌های خانه می‌باشد. به یاد داشته باشید برای یک کدبانوی خوب بود خرید کردن اصولی هم کمک شایانی خواهد بود. پیشنهاد می‌کنیم قبل از اینکه راه مغازه‌ها را پیش بگیرید فهرستی از لوازمی که احتیاج دارید تهیه نمایید. با این لیست دیگر از خرید لوازم اضافی جلوگیری خواهید کرد.

بعد از خرید هم اولین کاری که باید انجام دهید این است که هرکدام از آن‌ها بایست بلافاصله سر جای خود قرار گیرد. پخش‌وپلا بودن خریدهای شما باعث از بین رفتن نظم خانه خواهد بود.

۴. به سبد لباس چرک‌ها سری بزنید.

فراموش نکنید که برای داشتن یک‌خانه تمیز نباید هیچ فضایی را از قلم بیندازید. بهتر است سری به سبد رخت چرک‌ها بزنید و در اولین فرصت آن را خالی نمایید.

هرچقدر از عمر این لباس‌های چرک بگذرد هم شستنشان سخت‌تر خواهد بود و همان باعث نامرتب شدن و حتی بدبو شدن فضای منزل خواهد شد.

اگر در منزل کودک هم دارید توصیه می‌کنیم سر زدن به سبد لباس‌های کثیف را به‌هیچ‌عنوان به تأخیر نیندازید.

در هفته یک یا دو روزتان را برای این کار برنامه‌ریزی نمایید. فراموش نکنید لباس‌ها پس از شستن و خشک شدن حتماً به سر جای خود بازگردد.

۵. خانه خوشبو داشته باشید.

گل و گیاهان در چیدمان منزل به‌هیچ‌عنوان نباید فراموش گردد. گل‌های خوشبو را در گوشه‌کنار منزلتان جا دهید. گل‌ها خانه شما را با طراوت و دل‌چسب می‌نمایند.

۶. همیشه برای مهمان آماده‌باشید.

همیشه آماده‌باشید که مهمانی از راه برسد. سهی کنید به‌عنوان صاحب‌خانه مهمانتان را به گرمی بپذیرید و اسباب راحتی وی را فراهم آورید. این نکات را برای میزبان خوب بودن رعایت نمایید.

 • خانه‌تان باید همیشه مرتب و منظم باشد
 • ظروفی را که برای پذیرایی از مهمانان کنار گذاشته‌اید همیشه تمیز نگه‌دارید.
 • همیشه در یخچال و کابینت‌هایتان مواد غذایی مناسب داشته باشید تا در مواقع لزوم بتوانید از مهمانان پذیرایی نموده یا برایشان غذا درست نمایید.
 • حتی پیشنهاد می‌کنیم از قبل فکری به حال رخت خواب مهمانانی که ممکن است شب را در منزل شما بمانند بکنید.
 • به یاد داشته باشید که در منزلتان همیشه حوله و مسواک و ملحفه اضافی برای مهمانان داشته باشید.

اگر به این موارد فکر کنید و آماده‌باشید هیچ‌گاه از رسیدن مهمان غافل‌گیر نخواهید شو و قطعاً همه از شما به‌عنوان یک کدبانوی کامل یاد خواهند کرد.

۷. باسلیقه باشید.

برای اینکه خانه‌دار خوبی جلوه کنید باید سلیقه به خرج بدهید. همیشه به دنبال یادگرفتن الگوهای باسلیقه بودن باشید. خانه‌داری با به کار بردن سلیقه ارتباط مستقیمی دارد.

منبع: کفسابی تهران – مبارزه با سوسك خانگي

1 نظر برای “۷ ویژگی خانه دارهای حرفه ای را بشناسید!
 1. آتنا گفت:

  به نظر من خانه داری بهترین شغل هست که یه خانم می تونه داشته باشه… واقعا راحتی و زندگیت رو می کنی 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*