شستن اصولی انواع رومیزی را اینجا ببینید

در خانه‌های ایرانی رومیزی‌ها جزو لاینفک دکوراسیون می‌باشند. رومیزی‌ها روی انواع وسایل خانه از جمله عسلی‌ها، میز ناهارخوری میز کنسول گرفته تا روکش بسیاری از لوازم خانگی استفاده می‌شود.

خانم‌های باسلیقه ایرانی داشتن رومیزی‌های تمیز و مرتب را جزو اصولی‌ترین نکته‌های خانه داری می‌شمارند و حساسیت زیادی نسبت به این موضوع دارند. اما به دلیل وجود انواع مختلف رومیزی شستشوی آن‌ها همیشه با دردسرهایی همراه است. چرا که ممکن است رومیزی دچار آسیب شده، زیبایی خیره کننده خود را از دست بدهد. اما دیگر نگران این موضوع نباشید چون قرار است در این مقاله با شستشوی انواع رومیزی آشنا شوید و در این عرصه تبحر لازم را به دست آورید؛ پس با ما همراه باشید.

رومیزی‌های ترمه، ضخیم اما حساس:

اکثر خانم‌ها به رومیزی‌های ترمه علاقه خاصی دارند و بدون شک در هر خانه‌ای نمونه‌ای از این رومیزی‌ها یافت می‌شود. رومیزی‌های ترمه معمولاً از ابریشم مصنوعی تهیه می‌شوند و به خاطر الیاف به کار رفته در آن دارای جنس بسیار مقاوم و ضخیم هستند.

این نوع رومیزی‌ها با وجود جنس کلفتشان در برابر نور و رطوبت بسیار آسیب پذیر هستند و اگر اصولی شسته نشوند باعث رنگ پریدگی‌شان خواهد شد؛ اما نگران نباشید برای شستن رومیزی‌های ترمه‌تان از روش‌های زیر استفاده کنید.

• اگر می‌توانید این نوع رومیزی‌ها را به خشک شویی ببرید. مخصوصاً ترمه‌هایی که از جنس ابریشم طبیعی هستند اگر در خشک شویی ها شسته شوند دوام و زیبایی بیشتری خواهند داشت.

حتما ببینید: شست و شوی نمای ساختمان

اما اگر قصد دارید آن‌ها را در منزل بشویید به این توصیه‌ها عمل کنید:

حتماً و حتماً از آب سرد برای شستشو استفاده کنید. از شوینده‌هایی ترکیبات ملایمی دارند برای این کار استفاده کنید. به هیچ عنوان از پودرهای آنزیم دار یا آب ژاول و یا مواد سفید کننده در هنگام شستشوی رومیزی‌های ترمه استفاده نکنید.

• برای خشک کردن رومیزی‌های ترمه آن‌ها را به‌صورت افقی در فضای باز پهن کنید. پهن کردن به‌صورت افقی باعث می‌شود تمام سطح رومیزی هم زمان خشک شود.

• هنگام اتوکشی رومیزی‌های ترمه را از پشت اتو کنید و قبل از اتو کردن یک پارچه نخی روی آن بیندازید و اتو را مستقیم به ترمه نزنید.

• این نوع رومیزی‌ها را در فضایی که نور آفتاب مستقیم است قرار ندهید چرا که دچار رنگ پریدگی می‌شوند.

اگر نکات گفته شده را رعایت کنید می‌توانید اطمینان داشته باشید که رومیزی‌های ترمه شما تا مدت‌ها دوام و ماندگاری مناسبی خواهد داشت.

شستشوی رومیزی‌های گلدوزی شده

اغلب رومیزی‌های گلدوزی شده دارای پس زمینه روشن هستند و رنگ گلدوزی‌های آن‌ها از رنگ‌های شاد می‌باشند. جنس پارچه چنین رومیزی‌هایی آغل اوقات از کتان است و در بعضی موارد هم گران‌تر و از جنس مخمل می‌باشند.

برای نگهداری بهتر از این رومیزی‌ها رعایت نکات زیر الزامی می‌باشد.

• باید مراقب باشید رومیزی‌های گلدوزی شده به مدت طولانی در معرض گرد و خاک قرار نگیرند. برای این کار هر ماه یک بار آن‌ها را در فضای آزاد تکان دهید تا گرد و غبار نشسته روی آن‌ها پاک شده تمیز شوند.

• اگر اولین بار است که می‌خواهید رومیزی گلدوزی شده خود را بشویید ابتدا یک پارچه نخی سفید را برداشته آن را نم دار کنید و روی گلدوزی‌ها بکشید اگر رنگ پس داد بهتر است از خیر شستن آن بگذرید.

• اگر رنگ گلدوزی شما ثابت بود رومیزی را چندین بار متوالی در آب ولرم خیس کنید و خارج کنید. در انتها آب ولرم را با سرکه مخلوط نموده و اجازه دهید رومیزی گلدوزی شده چند ثانیه در این محلول باقی بماند. سپس آن را خارج کرده آب بکشید.

• برای خشک کردن این نوع رومیزی‌ها آن‌ها را در هوای آزاد آویزان کنید. دقت کنید رومیزی‌ها وقتی کمی نم دار هستند اقدام به اتو کردنان ها کنید و حتماً آن‌ها را پشت اتو بزنید تا زیبایی خود را حفظ نماید.

شستشوی رومیزی‌های منجق دوزی، ملیله دوزی …:

رومیزی‌هایی هستند که اغلب به دلیل یادگاری بودن برایتان بسیار ارزشمند هستند.

رومیزی‌های منجق دوزی شده یا ملیله دوزی شده و سرمه دوز شده اغلب اوقات از جنس مخمل یا کتان هستند.

این نوع رومیزی‌ها غالباً دست دوز می‌باشند به همین دلیل برای شستن آن‌ها نکاتی را باید رعایت کرد تا زیبایی خود را از دست ندهند.

• یادتان باشد رومیزی‌های ملیله دوزی و پولک دوزی شده را هرگز نباید بشویید. بلکه به‌طور مرتب باید آن‌ها را در فضای باز تکان دهید. اگر جنس رومیزی‌هایتان از مخمل است می‌توانید با یک چوب کوچک ضرباتی را به آن بزنید. با این روش تمامی گرد و غبارها از پارچه‌های مخملی تکانده می‌شود.

• برای شستن رومیزی‌های سرمه دوزی می‌توانید آن‌ها را آب ولرم خیس کنید. به‌طور متوالی چندین بار این کار را انجام داده آب ظرف را خالی کنید. این کار را آن قدر ادامه بدهید تا آب ظرف شفاف شود. به یاد داشته باشید هنگام شستشو رومیزی را چنگ نزنید و آن را مچاله نکنید. برای اینکه آب رومیزی سرمه دوزی شده را بگیرید بهتر است آن را لای چند حوله بپیچید تا رطوبت آن گرفته شود.

• اگر رومیزی‌تان بزرگ است و داخل ظرف قرار نمی‌گیرد باز هم حق ندارید آن را مچاله کنید کافی است آن را تا کرده درون ظرف قرار دهید.

• اگر جزو آن دسته از خانم‌هایی هستید که در صورت به کار نبردن مواد شوینده دلتان رضایت به تمیزی نمی‌دهد می‌توانید از صابون نوزاد برای این کار استفاده کنید. می‌توانید این محلول مناسبی از این صابون و آب ولرم درست کرده و رومیزی‌های مخملی‌تان را درون آن خیس کنید. فقط به یاد داشته باشید تا عمل آبکشی را چندین بار تکرار کنید.

• برای خشک کردن رومیزی‌های منجق دوزی و ملیله دوزی آن‌ها را در فضای باز آویزان کنید و آن‌ها را هنگامی که کمی رطوبت دارد اتو کنید. حتماً هم به یاد داشته باشید که از پشت و بعد از قرار دادن یک پارچه نخی اقدام به اتوکشی این رومیزی‌ها نمایید.

شستشوی رومیزی‌های توری

رومیزی‌های توری از آن نوع رومیزی‌هایی هستند که در اکثر خانه‌ها به‌وفور یافت می‌شوند. این نوع رومیزی‌ها اکثراً تزئین کننده انواع رومیزی‌ها هستند. البته خانم‌های خوش سلیقه ایرانی برای اینکه رومیزی‌ها زود به زود کثیف نشوند روی آن‌ها را سلفون نایلونی می‌کشند. روی اغلب وسایل خانه نیز این توری‌ها به‌عنوان روکش استفاده می‌شوند.

برای شستن رومیزی‌های توری مخصوصاً اگر سفید رنگ باشند محدودیت خاصی وجود ندارد؛ اما توجه به نکاتی چند حائز اهمیت است:

• اول یادتان باشد حتماً چند بار آن‌ها را داخل آب سرد آب کشی کنید.

• برای اینکه گردو غبار روی آن‌ها را پاک کنید می‌توانید چند قاشق نمک به آب اضافه کنید.

• برای شستن این توری‌ها می‌توانید از پودرهای رخت‌شویی هم استفاده نمایید.

•  توجه کنید که اگر برای شستن رومیزی‌های توری مایع سفید کننده اضافه کنید کدر می‌شوند برای جلوگیری از کدر شدن آن‌ها می‌توانید با چند قاشق جوش شیرین رومیزی‌های خود را سفید و براق کنید.

 شستن رومیزی‌های قلاب بافی

خانم‌هایی که به هنرهای دستی علاقه وافری دارند خود اقدام به بافتن رومیزی می‌کنند. این رومیزی‌ها بیشتر در رنگ‌های سفید یا شیری هستند. جنس رومیزی‌ها قلاب بافی از ابریشم مصنوعی می‌باشد. پس برای شستن آن‌ها به این موارد حتماً دقت کنید:

• یادتان باشد رومیزی‌های قلاب بافی را هرگز به خشک شویی نسپارید زیرا در خشک شویی ها به علت استفاده از فشار بالای بخار بافت و شکل این رومیزی‌ها به هم خورده و زیبایی خود را از دست می‌دهند.

• این نوع رومیزی‌ها با آب گرم و پودرهای شستشو به‌راحتی تمیز می‌شوند.

•  استفاده از هر نوع سفید کننده‌ای برای رومیزی‌های قلاب بافی شده اکیداً ممنوع می‌باشد. چرا که باعث آسیب دیدن بافت آن‌ها می‌شود.

• برای اتو کردن این رومیزی‌ها یک پارچه نخی روی آن گذاشته و به‌راحتی اتو کنید.

در پایان ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که هیچ‌گاه رومیزی‌ها داخل ماشین لباسشویی نیندازید حتی اگر روی مارک آن‌ها نوشته شده باشد که در ماشین لباسشویی قابل شستشو هستند؛ زیرا این مورد به نوع پارچه رومیزی اشاره دارد نه برای رنگ و طرح آن‌ها. معمولاً نخ‌های رومیزی‌ها رنگ پس می‌دهند.

به یاد داشته باشید که خریدن یک جنس کافی نیست و این نحوه نگهداری شماست که باعث ماندگاری آن جنس برای مدت زمان طولانی‌تری خواهد بود.

مطالب پیشنهادی » ماشین شستن – شستن کفش اسپرت در لباسشویی

بهترین سنگ سابی تهران را از ما بخواهید.

2 نظر برای “شستن اصولی انواع رومیزی را اینجا ببینید
  1. کیانا گفت:

    شستن بعضی رومیزی ها یکی از سخت ترین کارهایی هست که تا الان دیدم
    چون برخی رومیزی ها روشون گلدوزی شده و مروارید دوخته شدن و شستنش سخت هست این مواردی که گفتین جزء موارد اسون دسته بندی میشن در مجموع
    سال نو مبارک بر شما

  2. محمدحسین گفت:

    خیلی ممنون منم جدیدا از اموزشای سایت شما دارم استفاده می کنم 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*